Copy LinkXFacebookShare

KRIR interweniuje. Są problemy z wydawaniem zezwoleń na kombajny

Rolniczy samorząd zwrócił się do ministra infrastruktury i budownictwa o udzielenie informacji w sprawie wydawania pozwoleń na poruszanie się kombajnami po drogach publicznych.

Dokument jest potrzebny w przypadku wyjeżdżania na drogi pojazdami nienormatywnymi. Nawet najpopularniejszy jeszcze do dziś w Polsce kombajn "Bizon" musi być tak traktowany, gdyż jego szerokość przekracza dozwolone 2,55 m (szerokość maszyny wynosi 3,2 m, a z hederem 4,2 m).

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych powiadomił ministra, że z wydawaniem pozwoleń bywa różnie w starostwach powiatowych. Podał przykład rolnika z województwa dolnośląskiego, który chciał w tym roku załatwić formalności i zwrócił się o pozwolenie na 1 miesiąc do Starostwa Powiatowego w Lubaniu.

"Niestety, okazało się, że starostwo wymaga od niego podawania tras, godzin przejazdu, co przy pracach żniwnych jest niemożliwe z uwagi na zmienne warunki pogodowe, które są tak ważne w pracach polowych. W związku z tym jest nikła szansa, by rolnik do końca żniw załatwił formalności. Pozytywnym przykładem jest natomiast starostwo w Bolesławcu, które takie pozwolenie wydało bez konieczności podawania szczegółów dotyczących trasy i godzin przejazdu" – wskazuje rolniczy samorząd.

Zarząd KRIR poprosił resort infrastruktury o pilną interpretację przepisów w tej sprawie ze względu na zbliżający się szczyt okresu żniwnego.

Zobacz nas w Google News

dopłaty do loch, dopłaty do trzody chlewnej, lochy, loszki hodowlane, trzoda chlewna, świnie, pomoc dla rolników, MRiRW, ARiMR, de minimis, wsparcie hodowców
Hodowla

Dopłaty do loch: 1000 zł na maciorę i 2000 zł do loszki hodowlanej

wapnowanie
Uprawa

Skrzyp polny po żniwach – jak zniszczyć uciążliwy chwast?

szkodniki w rzepaku
Uprawa

Insektycydy przeciwko pierwszym szkodnikom w rzepaku

ASF, afrykański pomór świń, dwa nowe ogniska ASF, ognisko ASF, ASF u świń, trzoda chlewna, świnie, bioasekuracja, Inspekcja Weterynaryjna, ASF 2026
Hodowla

Dwa nowe ogniska ASF u świń. Kolejne na Kujawach!