Copy LinkXFacebookShare

Izby mówią jednym głosem o zazielenianiu

Planowany zakaz stosowania środków ochrony roślin na obszarach proekologicznych w czasie ośmiu tygodni po głównych zbiorach jest zdaniem polskiego i francuskiego samorządu rolniczego nie do przyjęcia.

W związku z debatą nad projektem aktu w sprawie uproszczeń w zazielenianiu powiązanego z unijnym rozporządzeniem, Krajowa Rada Izb Rolniczych i Stałe Zgromadzenie Francuskich Izb Rolniczych (APCA) wystąpiły do członków Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego.

Rolnicze samorządy podkreśliły, że mają świadomość odnośnie wymagań środowiskowych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. "Ale propozycja zakazująca stosowanie środków fitosanitarnych na obszarach proekologicznych (w tym na roślinach wysokobiałkowych i poplonach) w czasie ośmiu tygodni po głównych zbiorach jest nie do zaakceptowania w aktualnym stanie i powinna być odrzucona przez Komisję" – wskazuje KRIR.

Jej zarząd dodaje, że propozycja nie jest możliwa do zaakceptowania, gdyż zaprzecza całkowicie wysiłkom sektora rolnictwa europejskiego w sprawie przestrzegania 5-procentowego poziomu obszarów proekologicznych. Jest to realizowane przez m.in. ożywienie europejskiego sektora produkcji roślin wysokobiałkowych, przynoszącego niezależność co do białka roślinnego dla całej UE.

Wspomniana propozycja zdaniem izb "nie bierze pod uwagę trudnych sytuacji technicznych i agronomicznych producentów roślin wysokobiałkowych naszych krajów i zaprzecza porozumieniu szefów krajów unijnych, co do akceptacji stworzenia obszarów proekologicznych, pod warunkiem, aby nie zmniejszały potencjału produkcyjnego przestrzeni unijnej".

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Traktorzysta ranny. A 59-latek zginął między ciągnikiem i przyczepą

Olimpiada

Finał XLIX edycji  OWiUR w Poznaniu rozpoczęty. Trwają zmagania

pierwsze ognisko ASF u świń, ognisko ASF, ASF, afrykański pomór świń, trzoda chlewna, warchlaki, GIW
Aktualności

Pierwsze ognisko ASF u świń! Wirus na fermie warchlaków