Copy LinkXFacebookShare

Rolnicy oczekują obniżenia wieku emerytalnego

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do ministra rolnictwa o zmianę ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w celu obniżenia wieku emerytalnego dla kobiet do 55 lat i dla mężczyzn do 60 lat.

To pokłosie wniosku przyjętego po gorącej dyskusji podczas XIII Walnego Zgromadzenia Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Rolniczy samorząd przekonuje, że praca w rolnictwie wymaga ciągłej dyspozycyjności.  


Zarówno kobiety jak i mężczyźni pracujący w gospodarstwie swoje obowiązki wykonują bowiem bez żadnych przerw – nie mają urlopów wypoczynkowych, macierzyńskich, czy wychowawczych.

Zdaniem W-MIR podniesienie wieku emerytalnego spowodowało ponadto, że gospodarstwa rolne znacznie później przekazywane są dzieciom.

To z kolei sprawia, że wielu młodych ludzi nie chce zbyt długo czekać i rezygnuje z uprawy ziemi oraz hodowli zwierząt.

"Zasadne jest zatem przywrócenie wcześniejszych emerytur, w celu zapewnienia ciągłości funkcjonowania gospodarstw rolnych" – przekonuje Krajowa Rada Izb Rolniczych w wystąpieniu do ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego.
 

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Składki na ubezpieczenie rolników – KRUS wprowadza zmianę

PFHBiPM podała wyniki, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, wydajność krów, ocena użytkowości, hodowla bydła,
Hodowla

PFHBiPM podała wyniki oceny za 2025 rok. Co ze strukturą stad?

owiur, eliminacje, olimpiada
Olimpiada

Szczegóły eliminacji okręgowych XLIX edycji OWiUR