Copy LinkXFacebookShare

Łatwiej będzie wysłać zboża w świat. Skok na głęboką wodę

– Państwowe nabrzeże portowe, które ma służyć do przeładunku zbóż i innych nasion, pozwoli polskim rolnikom sprzedawać swoje produkty na rynkach globalnych – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

– Powstanie w Gdyni, ale również ma być docelowo w zespole portów Szczecin-Świnoujście. Chcemy kupić prywatne nabrzeże – myślę, że uda nam się dogadać z dotychczasowym właścicielem" – poinformował szef resortu.

Jak dodał, operatorzy na rynku zbóż – prywatne firmy, pośrednicy, zorganizowani rolnicy czy wielcy dzierżawcy – jeżeli znajdą kupca za granicą, będą mogli przywieźć zboże do magazynu w państwowym nabrzeżu portowym, a państwo zapewni sprawny załadunek na statek, który po nie przypłynie.

Podkreślił, że przy załadunku w planowanym nabrzeżu muszą być odpowiednie tzw. moce zasypowe, czyli szybkość załadunku z portowego magazynu na statek.

– Jak mnie poinformowano, musi to być zasyp ok. 1,5 tys. ton zboża na godzinę – takie są w tej chwili standardy ładowania na okręty. Wtedy państwo swoją infrastrukturę portową każdemu zapewni. To jest coś historycznego, to jest skok na głęboką wodę, dosłownie i w przenośni. Rolnicy mogą myśleć już nie tylko w kategoriach powiatu, województwa, części Polski, ale obrotu globalnego. Cieszyłbym się, gdyby to robili zorganizowani rolnicy – powiedział Ardanowski.

Dodał, że toczy się dyskusja na temat własności gruntu w Gdyni, na którym ma powstać państwowe nabrzeże portowe.

– On należy do Skarbu Państwa, będąc w zarządzie Portu w Gdyni. Podjęliśmy rozmowy z ministrem gospodarki morskiej, teraz to trochę komplikuje nowe ministerstwo, które przejmuje cały zasób Skarbu Państwa. Myślę, że jeszcze kilka miesięcy potrwa to uzgadnianie szczegółów transakcji – stwierdził minister i dodał, że resort ma już pieniądze przygotowane na zakup.

– Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie tym, który to zakupi – szacujemy, że może to kosztować kilkadziesiąt milionów złotych – trwają negocjacje – powiedział i wskazał, że przy realizacji inwestycji będzie trzeba także przebudować system załadunku zbóż na okręty.
 

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Rolnicy: kto może, niech sprzedaje stada i ratuje, co się da

ASF, 2. ognisko ASF u świń, afrykański pomór świń, trzoda chlewna, świnie, GIW, Kujawsko-Pomorskie, Czapelki, powiat świecki, bioasekuracja
Hodowla

2. ognisko ASF u świń. Tym razem w woj. kujawsko-pomorskim

ASF, ASF w dużym stadzie, afrykański pomór świń, świnie, trzoda chlewna, Czapelki, Świecie, kujawsko-pomorskie, Inspekcja Weterynaryjna
Hodowla

ASF w dużym stadzie. Znamy szczegóły 2. ogniska w tym roku

Aktualności

53-latek przejechany przez ciągnik, 34-latek stratowany przez byki