Copy LinkXFacebookShare

Będą zmiany w rejestracji zwierząt. Papierowe księgi przejdą do lamusa

Ministerstwo rolnictwa nie przewiduje teraz zmian obowiązującego rozporządzenia w sprawie księgi rejestracji bydła, świń, owiec lub kóz. Trwają bowiem prace nad nową ustawą o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

To konkluzja odpowiedzi resortu dla małopolskiego samorządu rolniczego, który wystąpił o zmianę rozporządzenia. Chodziło o to, że zwolniony zgodnie z zapisami rozporządzenia z prowadzenia księgi rejestracji zwierząt w formie papierowej rolnik (korzystający z elektronicznego systemu IRZPlus) – jeśli jednak zgłosi zmianę bezpośrednio w biurze powiatowym ARiMR – znów ma obowiązek prowadzenia papierowej księgi (i to przez 3 lata).

Lech Kołakowski, wiceminister rolnictwa odnosząc się do tego podkreślił, że trwają prace nad nową ustawą o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (jej przyjęcie przewidziano na trzeci kwartał 2022 r.).

Zaznaczył, że projektowane przepisy mają umożliwić dostosowanie systemu informatycznego ARiMR do nowych zadań, w tym zapewnienia m.in. kompatybilności elementów komputerowej bazy danych Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt z systemami Inspekcji Weterynaryjnej oraz z innymi systemami informatycznymi związanymi z ochroną zdrowia zwierząt.

"Na podstawie przepisów projektowanej ustawy posiadacze zwierząt, których dotyczy obowiązek identyfikacji i rejestracji, będą zgłaszać zdarzenia dotyczące zwierząt, składać wnioski oraz przesyłać informacje do komputerowej bazy danych wyłącznie w postaci elektronicznej za pomocą formularza udostępnionego na stronie internetowej ARiMR, umożliwiającego wprowadzenie informacji do komputerowej bazy danych. W związku z tym, możliwe będzie skorzystanie z odstępstwa przewidzianego w art. 102 ust. 4 rozporządzenia 2016/429 i zwolnienie posiadaczy zwierząt z obowiązku prowadzenia dokumentacji, o której mowa w art. 102 ust. 1 tego rozporządzenia” – wskazał wiceszef resortu rolnictwa.


Jednocześnie, do 31 grudnia 2025 r. zgłoszenia, wnioski i informacje, o których mowa powyżej, właściciel koniowatego oraz posiadacz bydła, owcy, kozy lub świni niebędący podmiotem prowadzącym:

  • miejsce gromadzenia zwierząt
  • działalność w zakresie organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt lub prowadzenia cyrku objazdowego lub grupy tresowanych zwierząt
  • działalność w zakresie obrotu zwierzętami, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt
  • rzeźnię, zakład drobiu, zakład przetwórczy lub spalarnię

będzie mógł zgłaszać w postaci papierowej na formularzu udostępnionym przez Agencję.

Jak doprecyzował wiceminister Kołakowski, posiadacze bydła, owiec, kóz i świń, prowadzący przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy księgi rejestracji w postaci papierowej (bo nie skorzystali z możliwości zgłaszania zdarzeń drogą elektroniczną poprzez wprowadzenie danych do systemu informatycznego ARiMR), będą mogli dalej prowadzić księgi rejestracji na dotychczasowych zasadach, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2025 r.
 



Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policjanci odzyskali skradziony ciągnik. Dwie osoby staną przed sądem

Hodowla

Choroba niebieskiego języka. Aż 28 nowych ognisk!