Copy LinkXFacebookShare

Wirus ASF u dzików w kolejnym województwie

Liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików od początku roku systematycznie rośnie. Do 29 maja Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła ich 1594 w 12 województwach.

Liczba ognisk ASF u dzików w 2023 roku jest już zdecydowanie wyższa niż w ubiegłym. Obecnie jest ich 1594 w porównaniu do około 1100 potwierdzonych do końca maja 2022 r.

Najwięcej ognisk ASF u dzików występuje w województwie dolnośląskim. Służby potwierdziły aż 804 takich zdarzeń.

Liczba ognisk ASF u dzików rośnie również szybko w woj. lubelskim (206) oraz opolskim (153) i wielkopolskim (115).

Wirus ASF jest stwierdzany u dzików także w woj. warmińsko-mazurskim (79), lubuskim (71), mazowieckim (49) i zachodniopomorskim (44).

Wirus ASF u dzików został również potwierdzony w woj. pomorskim (33) podlaskim (26) i podkarpackim (12).

Inspekcja Weterynaryjna w połowie kwietnia potwierdziła 1.ognisko ASF u dzików w woj. małopolskim. Do końca maja stwierdzono tam również drugie.

Inspekcja Weterynaryjna w 2022 roku potwierdziła łącznie 2113 ognisk ASF u dzików. W 2021 roku było to 3214, a w 2020 roku 4156.

Mapę obrazującą ogniska ASF u dzików oraz świń domowych znajdziesz TUTAJ.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Zobacz nas w Google News

dopłaty do loch, dopłaty do trzody chlewnej, lochy, loszki hodowlane, trzoda chlewna, świnie, pomoc dla rolników, MRiRW, ARiMR, de minimis, wsparcie hodowców
Hodowla

Dopłaty do loch: 1000 zł na maciorę i 2000 zł do loszki hodowlanej

wapnowanie
Uprawa

Skrzyp polny po żniwach – jak zniszczyć uciążliwy chwast?

szkodniki w rzepaku
Uprawa

Insektycydy przeciwko pierwszym szkodnikom w rzepaku

ASF, afrykański pomór świń, dwa nowe ogniska ASF, ognisko ASF, ASF u świń, trzoda chlewna, świnie, bioasekuracja, Inspekcja Weterynaryjna, ASF 2026
Hodowla

Dwa nowe ogniska ASF u świń. Kolejne na Kujawach!