Copy LinkXFacebookShare

ARiMR ma przejąć nadzór nad działalnością kół gospodyń wiejskich

Przeniesienie nadzoru nad działalnością kół gospodyń wiejskich z gestii pełnomocnika rządu, którego funkcja została zniesiona, na rzecz prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przewiduje projekt ustawy przyjęty we wtorek przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Nadzór nad działalnością kół gospodyń wiejskich (KGW) ma objąć prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) – przewiduje projekt ustawy przyjęty we wtorek przez Stały Komitet Rady Ministrów. Wcześniej było to zadanie pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych, jednak stanowisko to zostało zniesione na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 16 maja 2024 r. w sprawie zniesienia niektórych pełnomocników rządu.

"Rekomendowanym rozwiązaniem jest pozostawienie zadań w zakresie nadzoru nad działalnością kół gospodyń wiejskich we właściwości prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz przeniesienie zadań związanych z promowaniem i wspieraniem KGW oraz ich związków z pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych na rzecz ministra właściwego do spraw rozwoju wsi" – wskazano w ocenie skutków regulacji.

Jak zaznaczono, ze względu na pilny charakter projektowanych w ustawie rozwiązań MRiRW wystąpi do prezesa Rady Ministrów o udzielenie zgody na procedowanie projektu w trybie odrębnym, z pominięciem etapu uzgodnień, konsultacji publicznych oraz opiniowania projektu.

"Pilny charakter projektu wynika z faktu, że rozwiązania zawarte w projekcie ustawy umożliwią składanie wniosków o pomoc finansową z budżetu państwa przez nowo powstające KGW" – poinformował w OSR resort rolnictwa.

Propozycje rozwiązań ustawowych dla KGW, działających na podstawie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, zostały przygotowane z powodu "licznie wpływających wniosków" zainteresowanych podmiotów zgłaszanych w trakcie obrad sejmowej Podkomisji stałej ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz postulatów Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych – podało MRiRW.

Zobacz nas w Google News

dopłaty do loch, dopłaty do trzody chlewnej, lochy, loszki hodowlane, trzoda chlewna, świnie, pomoc dla rolników, MRiRW, ARiMR, de minimis, wsparcie hodowców
Hodowla

Dopłaty do loch: 1000 zł na maciorę i 2000 zł do loszki hodowlanej

wapnowanie
Uprawa

Skrzyp polny po żniwach – jak zniszczyć uciążliwy chwast?

szkodniki w rzepaku
Uprawa

Insektycydy przeciwko pierwszym szkodnikom w rzepaku

ASF, afrykański pomór świń, dwa nowe ogniska ASF, ognisko ASF, ASF u świń, trzoda chlewna, świnie, bioasekuracja, Inspekcja Weterynaryjna, ASF 2026
Hodowla

Dwa nowe ogniska ASF u świń. Kolejne na Kujawach!