Copy LinkXFacebookShare

Szef MRiRW o umowie UE-Mercosur: duże zagrożenie dla sektora drobiowego

Polska powinna znaleźć odpowiednią grupę państw, dzięki czemu uda się zablokować ratyfikację umowy pomiędzy Unią Europejską a krajami Mercosur – podkreślił w środę minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

"Myślę, że znajdziemy odpowiednią grupę państw, aby zatrzymać proces ratyfikacji umowy z krajami Mercosur" – powiedział szef resortu rolnictwa w środę na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Jak dodał Siekierski, przy negocjacjach tej umowy nie zostały uwzględnione postulaty Polski.

"Ponadto nie ma zapisów jeśli chodzi o klauzulę bilateralnej ochrony przy nadmiernym napływem towarów, żeby dany kraj mógł postawić warunki ograniczające napływ tych towarów. To jest duże zagrożenie dla sektora drobiowego" – powiedział minister. Zauważył też, że produkty z państw Mercosur nie spełniają standardów, które obowiązują w Unii Europejskiej.

UE i Mercosur, w skład którego wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Boliwii i Urugwaj, uzgodniły w czerwcu 2019 r., po 20 latach rozmów, utworzenie strefy wolnego handlu dla 700 mln ludzi. Jak dotąd umowa nie została jednak ratyfikowana.

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policjanci odzyskali skradziony ciągnik. Dwie osoby staną przed sądem

Hodowla

Choroba niebieskiego języka. Aż 28 nowych ognisk!