To jest wynik! 40 procent energii z wiatru

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
20-01-2015,8:35 Aktualizacja: 20-01-2015,14:34
A A A
W 2014 roku Dania ustanowiła absolutny rekord pod względem produkcji energii wiatrowej. Według tamtejszego Ministerstwa Klimatu, Energii i Budownictwa 39.1 proc. energii elektrycznej w kraju pochodzi z wiatru.
 
Jak informuje portal kurier365.pl na terytorium tego skandynawskiego państwa swoje siedziby mają takie firmy jak Vestas czy Siemens Wind Power. Dodatkowo 9 na 10 turbin zainstalowanych na całym świecie pochodzi właśnie z Danii.
 
Do 2020 roku kraj zamierza uzyskać 50 proc. skonsumowanej energii z odnawialnych źródeł. Z kolei do 2050 roku Dania całkowicie chce się uwolnić się od od paliw kopalnych.  
 
- Planujemy cały czas stawiać więcej turbin wiatrowych - powiedział minister Rasmus Helveg Petersen portalowi EurActiv.com Dodał, że rząd przeznaczył 60 milionów koron na próbny program pompy ciepła. Ma on zachęcić lokalne elektrownie do stosowania technologii bardziej przyjaznych środowisku, jednak póki co jest to rozwiązanie dużo bardziej kosztowne.
 
Biorąc pod uwagę, iż kraje takie jak Szkocja, Anglia i Dania budują morskie farmy wiatrowe, ubiegłoroczny rekord Danii stawia Europę jako lidera w branży energetyki wiatrowej.
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama