Terminal instalacyjny dla farm wiatrowych powstanie w Gdańsku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-03-2022,9:20 Aktualizacja: 03-03-2022,9:25
A A A

Rząd zmienił uchwałę w sprawie terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Ten ważny obiekt powstanie w porcie gdańskim. Wcześniej jako jego lokalizację wskazano Gdynię.

Według odpowiedzialnego za ten obszar działań Ministerstwa Infrastruktury, warunkiem zapewnienia skutecznego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku jest stworzenie odpowiedniego zaplecza portowego do obsługi morskich farm wiatrowych w polskiej strefie ekonomicznej.

morskie farmy wiatrowe, energia wiatrowa, Andrzej Adamczyk

Wiatraki na morzu mają być mocniejsze

Wytrzymałość, nośność i stateczność konstrukcji wiatraków instalowanych na morzu mają zapewnić regulacje zawarte w przyjętym przez Radę Ministrów projekcie nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim. Jak podkreśliła w komunikacie...

"W tym celu, w porcie zewnętrznym w Gdańsku, zbudowany zostanie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych, który m.in. zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski" - podaje resort.

Jak zapewnia, Port Gdańsk spełnia wszystkie kryteria inwestorów branżowych i pozwala na terminową realizację pierwszej fazy rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Zakończenie budowy terminala planowane jest w połowie 2025 roku.

- Dla polskiego rządu istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz maksymalizacja korzyści gospodarczych, które płyną z dalszego rozwoju morskich farm wiatrowych. Port Gdańsk, ze względu na położenie i warunki techniczne, to właściwe miejsce dla realizacji tej inwestycji i budowy terminala instalacyjnego - podkreślił Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama