Produkują energię z 14 nowych wiatraków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: k.perkowska | perkowska@apra.pl
03-02-2016,9:15 Aktualizacja: 03-02-2016,9:15
A A A

RWE uruchomiła w Nowym Stawie 14 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW, umożliwiających zasilenie „zieloną” energią ponad 38 tys. gospodarstw domowych. Łączna moc ośmiu farm wiatrowych RWE w Polsce przekroczyła 240 MW.

Drugi park wiatrowy RWE w Nowym Stawie (woj. pomorskie) wyposażony został w 14 turbin wiatrowych Senvion o całkowitej mocy zainstalowanej 28 MW. Turbiny mają 100 metrów wysokości. Tyle samo wynosi średnica wirnika każdej z nich. Wyprodukowana przez nie energia elektryczna będzie mogła zasilić nawet 38 tys. gospodarstw domowych, jeśli przyjmie się, że średnioroczne zużycie energii elektrycznej jednego gospodarstwa wynosi 2 MWh oraz uwzględni lokalne warunki wiatrowe. Elektrownia podłączona jest do sieci wysokiego napięcia. Wygenerowana przez nią energia trafia do systemu dystrybucyjnego i wykorzystywana jest tam, gdzie aktualnie jest na nią zapotrzebowanie.

- Polska jest dla nas jednym z kluczowych rynków, na których inwestujemy w energetykę wiatrową na lądzie – podkreśla Robert Macias, członek zarządu RWE Renewables Polska. - W planach mamy kolejne projekty w miejscach o dobrych warunkach wiatrowych. Jednak ich realizacja będzie uzależniona od funkcjonowania nowego aukcyjnego systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii – zapowiada.

Oprócz Nowego Stawu 2, RWE eksploatuje w Polsce siedem lądowych parków wiatrowych, które są zlokalizowane w czterech regionach: „Nowy Staw 1”, położony w woj. pomorskim, w pobliżu Malborka, „Krzęcin” i „Tychowo” na Pomorzu Zachodnim, „Opalenica” w woj. wielkopolskim, oraz sąsiadujące ze sobą farmy wiatrowe w Suwałkach, Pieckach i Taciewie, w woj. podlaskim.

 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama