Powstaje 228-megawatowa farma wiatrowa z bezprzewodową siecią

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (adp) | redakcja@agropolska.pl
07-09-2016,15:40 Aktualizacja: 07-09-2016,15:35
A A A

Firma ABB dostarczy sieć bezprzewodową dla lądowej farmy wiatrowej o największej mocy w Wielkiej Brytanii.

Bezprzewodowy system łączności połączy kamery telewizji przemysłowej (CCTV) w dwóch nowych stacjach elektroenergetycznych ABB, instalowanych na potrzeby farmy wiatrowej Pen y Cymoedd.

Farma budowana jest w Walii przez wiodącą europejską firmę energetyczną Vattenfall. Cała inwestycja obejmująca 76 turbin, dla których ABB zapewnia również przyłączenie do sieci i związaną z tym infrastrukturę do przesyłu, ma zostać ukończona jeszcze w tym roku. Biorąc pod uwagę moc elektrowni – 228 MW, będzie to największa lądowa farma wiatrowa w Anglii i Walii. 

ustawa odległościowa, zielone certyfikaty, ustawa o oze, pigeor, energetyka wiatrowa, elektrownia wiatrowa

Wyższe podatki to groźba bankructwa

- Przyjęcie tzw. ustawy odległościowej oraz doprowadzenie do drastycznego spadku cen zielonych certyfikatów oznaczają upadek i bankructwo branży OZE – twierdzi Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej, zwracając...

Dwie nowe stacje elektroenergetyczne będą podnosić napięcie z 33 do 400 kV, by wyprowadzić moc do nowej stacji elektroenergetycznej 400 kV, należącej do krajowego operatora – National Grid.

Montowane na słupach wzdłuż ogrodzenia obu stacji kamery przemysłowe będą podłączone do niezwykle elastycznej bezprzewodowej sieci kratowej (mesh) z wykorzystaniem routerów bezprzewodowych ABB. Oba obiekty będą połączone ze sobą światłowodem i podłączone do sterowni z sieciowym rejestratorem obrazu na potrzeby nagrywania i monitorowania.

– Nasze zaawansowane rozwiązanie sieci bezprzewodowej zapewni sprawne kierowanie danych przez inteligentne routery tam, gdzie występują wolne zasoby – mówi Massimo Danieli, dyrektor zarządzający Jednostki Biznesu Automatyki Sieciowej, stanowiącej część Dywizji Produktów i Systemów Energetyki ABB.

– Ogranicza to do minimum opóźnienia i daje klientom kontrolę oraz podgląd na ich własność w czasie rzeczywistym. Jest to kolejny przykład realizacji przyjętej przez ABB koncepcji Internetu rzeczy, Usług i Ludzi (IoTSP) – kluczowego elementu naszej strategii Next Level – wyjaśnia.

Bezpieczeństwo fizyczne i cybernetyczne ma kluczowe znaczenie w przypadku sieci łączności w zakładach użyteczności publicznej. Bezprzewodowe routery ABB są zaprojektowane z myślą o sprostaniu niemal każdemu zagrożeniu fizycznemu, co jest konieczne, biorąc pod uwagę fakt, że routery są zazwyczaj instalowane w terenie. 

farma wiatrowa, morska elektrownia wiatrowa, Hornsea 2, wielka brytania

Wielka Brytania zbuduje największą morską farmę wiatrową

Wart sześć miliardów funtów projekt zbudowania największej na świecie morskiej elektrowni wiatrowej Hornsea 2 otrzymał zielone światło od brytyjskiego ministerstwa do spraw biznesu. Minister Greg Clark wyraził zgodę na realizację...

W miarę rozwoju sieci każdy inteligentny router automatycznie zmieni swoją konfigurację, dzięki czemu rozbudowa sieci stanie się stosunkowo prosta. Topologia sieci kratowej przekłada się na jej wysoką niezawodność, ponieważ sieć potrafi poradzić sobie z każdą przerwą w zasilaniu, przekierowując dane w sposób inteligentny i płynny.

W ramach całościowego rozwiązania stacyjnego, ABB dostarcza – poza bezprzewodowym systemem łączności – również rozdzielnicę, transformatory oraz elementy automatyki, sterowania i zabezpieczeń dla stacji, zgodne z normą IEC 61850.

Nowoczesne rozwiązania sterujące MicroSCADA i zabezpieczające Relion firmy ABB, współdziałające z systemem STATCOM (do kompensacji mocy biernej, na bazie przekształtnika VSC) będą wykorzystywane do sterowania i regulacji energii wytwarzanej przez turbiny wiatrowe, aby spełnić rygorystyczne normy jakości energii elektrycznej, obowiązujące w brytyjskiej sieci.

ABB jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki, które pozwalają zakładom energetycznym, klientom przemysłowym oraz sektora transportu i infrastruktury zwiększać swoją wydajność, jednocześnie minimalizując negatywny wpływ na środowisko naturalne. Grupa ABB zatrudnia około 135 tys. pracowników w blisko stu krajach świata.  

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama