Na Pomorzu powstaną nowe turbiny wiatrowe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Biznes Newseria, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-02-2015,9:35 Aktualizacja: 16-02-2015,10:29
A A A
Siemens zapowiada postawienie na Pomorzu kilkudziesięciu wiatraków, których moc sięgnąć może 100 MW. Przyszłe inwestycje zależą jednak od praktycznego zastosowania przepisów nowej ustawy o OZE.
 
Intensywny rozwój energetyki odnawialnej w Polsce związany jest ze zobowiązaniami, jakie Polska przyjęła w zeszłym roku na unijnym szczycie klimatycznym. Do 2030 roku Unia Europejska ma zredukować emisję dwutlenku węgla o 40 proc. w stosunku do 1990 roku. 
 
Państwa mniej zamożne, jak Polska, mają być obciążone w mniejszym stopniu niż najbogatsze. W zamian nasz kraj dostanie też 7,5 mld zł na modernizację elektrowni oraz 27,5 mld euro na ochronę środowiska. Te gigantyczne kwoty powodują, że w Polsce opłaca się dziś budować np. elektrownie wiatrowe.
 
- Przygotowujemy się do instalacji dwóch nowych projektów - mówi agencji informacyjnej Newseria Paweł Przybylski z Siemensa, dyrektor branży Wind Power. - Jeden składa się z 16 turbin, drugi z trzech. W sumie jest to ok. 44 MW.
 
W ubiegłym tygodniu rozszerzona została umowa ze spółką Polenergia na dostawę, instalację i rozruch dodatkowych trzech turbin dla farmy Skurpie. Urządzenia te zwiększą moc elektrowni wiatrowej o 7 MW. W sumie Siemens dostarczy 19 turbin. 
 
- Intensywnie pracujemy również nad dwoma kolejnymi projektami, każdy z nich ma po kilkanaście turbin, czyli po kilkadziesiąt megawatów. Liczymy na to, że uda się porozumieć z inwestorami i zbudować te projekty jeszcze w tym roku - deklaruje dyrektor branży Wind Power Siemensa.
 
Planowane wiatraki nie będą jednak powstawać w całej Polsce. To drogie urządzenia i aby na siebie zarobiły, muszą pracować bardzo intensywnie. Tak dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej oznacza, że w cenie są działki w wietrznych rejonach Polski.
 
- Wszystkie projekty, o których mówiłem, znajdują się w północnej Polsce. Jest to związane z tym, że wietrzność na tych terenach jest najlepsza i firmy są tam w stanie uzyskać najlepsze stopy zwrotu z inwestycji - informuje Przybylski.
 
Sejm w tym tygodniu zakończy prawdopodobnie prace nad ustawą o odnawialnych źródłach energii. Po poprawkach Senatu wróci ona do niższej izby parlamentu, a potem poczeka na podpis prezydenta. 
 
W dokumencie zapisano m.in., że od przyszłego roku producenci energii wiatrowej będą się ubiegać o zamówienia podczas aukcji, której zwycięzcami zostaną ci, którzy zobowiążą się dostarczać prąd najtaniej. 
 
Siemens ma precyzyjne plany inwestycyjne na rok 2015, jednak deklaracje dotyczące kolejnego roku uzależnia od tego, jakie przepisy ostatecznie zaczną obowiązywać i jakie będą ich skutki.  
 
- Biorąc pod uwagę tylko te dwa projekty, nad którymi już pracujemy moc całkowita w turbinach Siemensa w połowie roku osiągnie około 260 MW. Jeśli chodzi o przyszły rok, będzie to zależało od tego, które projekty będą kwalifikowały się do aukcji, które z nich je wygrają i w których będzie można zainstalować turbinę Siemensa - kończy Przybylski.
Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama