W "Moim Prądzie" tylko e-wnioski

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
01-04-2020,13:10 Aktualizacja: 01-04-2020,13:15
A A A

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przechodzi na wnioski online w programie „Mój Prąd”. Ma być łatwo, szybko i bez... błędów.

- Od 31 marca papier w "Moim Prądzie" staje się przeszłością. Kanał elektroniczny na gov.pl to sposób na szybsze uzyskanie pieniędzy na domową fotowoltaikę - mówi Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW. Żeby złożyć wniosek online wystarczy mieć profil zaufany założony np. dzięki bankowości elektronicznej lub e-dowód.

inwestycje w oze, instalacje fotowoltaiczne, kotły na biomasę, pompy ciepła

Fotowoltaika i energetyka wiatrowa rozwijają się najszybciej

Obecnie fotowoltaika i energetyka wiatrowa to dwa segmenty odnawialnych źródeł energii, które notują najszybszą dynamikę rozwoju, choć w dalszej perspektywie istotny udział w miksie mogą zyskać biogazownie...

Zmiana nie dotyczy agregatorów (instalatorów PV), z którymi NFOŚiGW ma podpisane umowy o współpracy.

Program dopłat do 5 tys. zł do zakupu i montażu PV (2-10 kW) ruszył na przełomie sierpnia i września 2019 r. Początkowo wnioski można było składać wyłącznie w wersji papierowej, ale 21 października NFOŚiGW udostępnił rozwiązanie online.

- Z tej opcji skorzystało już w sumie 12 755 wnioskodawców. Kanał elektroniczny jest efektywniejszy, a budowa przez NFOŚiGW systemu informatycznego, do którego wpadają wnioski elektroniczne powoduje, że obsługa wniosków nie stwarza większych problemów. A to przekłada się wprost na tempo obsługi klientów - wyjaśnia szef funduszu.

- Dlatego usprawniamy program wykluczając wnioski papierowe, które poważnie opóźniają obsługę również i tych wnioskodawców, którzy skorzystali z drogi elektronicznej. W grudniu 2019 r. - pod koniec pierwszego naboru - fundusz zalany został lawiną niekompletnych lub nieczytelnych papierowych wniosków, których wyjaśnianie zajmuje teraz dużo czasu, a każdemu chcemy dać szansę na uzyskanie dofinansowania do domowej elektrowni słonecznej - dodaje Woźny.

inwestycje w oze, instalacje fotowoltaiczne, farmy wiatrowe na bałtyku, Zbigniew Gryglas

W fotowoltaice przybędzie gigawat mocy. Na morzu powstaną wiatrowe farmy

W 2020 r. dzięki instalacjom fotowoltaicznym w Polsce przybędzie 1 gigawat nowych mocy, wobec 1,3 gigawata mocy fotowoltaicznych obecnie - ocenił Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych. - W ubiegłym roku pojawiło się ponad 100...

W drugim naborze do "Mojego Prądu", który rozpoczął się 13 stycznia - według stanu na 26 marca - do NFOŚiGW wpłynęło 21 000 wniosków, w tym 14 289 papierowych oraz 6 711 elektronicznych.

Ponad 10 000 dokumentów jest na różnym etapie weryfikacji, z czego prawie 5 000 wniosków elektronicznych zostało już ocenionych - w tym ok. 4 000 pozytywnie, a pozostałe wymagają uzupełnień. Nabór potrwa do 18 grudnia.

"Mój Prąd" z miliardowym budżetem to jeden z największych w Europie programów finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby.

Program przyczynia się do spełnienia międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej, poprawy jakości powietrza, przede wszystkim na obszarach słabo zurbanizowanych oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
Advertisement
Advertisement
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
Advertisement