W "Moim Prądzie" tylko e-wnioski

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
01-04-2020,13:10 Aktualizacja: 01-04-2020,13:15
A A A

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przechodzi na wnioski online w programie „Mój Prąd”. Ma być łatwo, szybko i bez... błędów.

- Od 31 marca papier w "Moim Prądzie" staje się przeszłością. Kanał elektroniczny na gov.pl to sposób na szybsze uzyskanie pieniędzy na domową fotowoltaikę - mówi Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW. Żeby złożyć wniosek online wystarczy mieć profil zaufany założony np. dzięki bankowości elektronicznej lub e-dowód.

inwestycje w oze, instalacje fotowoltaiczne, kotły na biomasę, pompy ciepła

Fotowoltaika i energetyka wiatrowa rozwijają się najszybciej

Obecnie fotowoltaika i energetyka wiatrowa to dwa segmenty odnawialnych źródeł energii, które notują najszybszą dynamikę rozwoju, choć w dalszej perspektywie istotny udział w miksie mogą zyskać biogazownie...

Zmiana nie dotyczy agregatorów (instalatorów PV), z którymi NFOŚiGW ma podpisane umowy o współpracy.

Program dopłat do 5 tys. zł do zakupu i montażu PV (2-10 kW) ruszył na przełomie sierpnia i września 2019 r. Początkowo wnioski można było składać wyłącznie w wersji papierowej, ale 21 października NFOŚiGW udostępnił rozwiązanie online.

- Z tej opcji skorzystało już w sumie 12 755 wnioskodawców. Kanał elektroniczny jest efektywniejszy, a budowa przez NFOŚiGW systemu informatycznego, do którego wpadają wnioski elektroniczne powoduje, że obsługa wniosków nie stwarza większych problemów. A to przekłada się wprost na tempo obsługi klientów - wyjaśnia szef funduszu.

- Dlatego usprawniamy program wykluczając wnioski papierowe, które poważnie opóźniają obsługę również i tych wnioskodawców, którzy skorzystali z drogi elektronicznej. W grudniu 2019 r. - pod koniec pierwszego naboru - fundusz zalany został lawiną niekompletnych lub nieczytelnych papierowych wniosków, których wyjaśnianie zajmuje teraz dużo czasu, a każdemu chcemy dać szansę na uzyskanie dofinansowania do domowej elektrowni słonecznej - dodaje Woźny.

inwestycje w oze, instalacje fotowoltaiczne, farmy wiatrowe na bałtyku, Zbigniew Gryglas

W fotowoltaice przybędzie gigawat mocy. Na morzu powstaną wiatrowe farmy

W 2020 r. dzięki instalacjom fotowoltaicznym w Polsce przybędzie 1 gigawat nowych mocy, wobec 1,3 gigawata mocy fotowoltaicznych obecnie - ocenił Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych. - W ubiegłym roku pojawiło się ponad 100...

W drugim naborze do "Mojego Prądu", który rozpoczął się 13 stycznia - według stanu na 26 marca - do NFOŚiGW wpłynęło 21 000 wniosków, w tym 14 289 papierowych oraz 6 711 elektronicznych.

Ponad 10 000 dokumentów jest na różnym etapie weryfikacji, z czego prawie 5 000 wniosków elektronicznych zostało już ocenionych - w tym ok. 4 000 pozytywnie, a pozostałe wymagają uzupełnień. Nabór potrwa do 18 grudnia.

"Mój Prąd" z miliardowym budżetem to jeden z największych w Europie programów finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby.

Program przyczynia się do spełnienia międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej, poprawy jakości powietrza, przede wszystkim na obszarach słabo zurbanizowanych oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama