Tauron zbuduje w gminie Postomino farmę fotowoltaiczną o mocy 90 megawatów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Inga Domurat PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
29-12-2023,8:55 Aktualizacja: 29-12-2023,8:59
A A A

Grupa energetyczna Tauron na terenie gminy Postomino rozpoczyna budowę farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy 90 MW – poinformowała w czwartek spółka. Pierwszy prąd z tej elektrowni ma popłynąć w 2025 roku.

Farma powstanie w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino (Zachodniopomorskie).

Jak zapowiedziała energetyczna spółka, farma Postomino będzie składać się z 135 tysięcy sztuk paneli fotowoltaicznych. Jeszcze w br. rozpocznie się realizacja pierwszego etapu inwestycji o mocy 80 MW. Do końca pierwszej połowy 2024 roku wykonawca robót ma ruszyć z budową kolejnych 10 MW. W sumie produkowana tam energia ma pokryć zapotrzebowanie na prąd dla 46 tysięcy gospodarstw domowych.

Cytowany w czwartkowym komunikacie prasowym prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek wskazał, że łącznie z farmą Postomino spółka buduje trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 200 MW i pięć farm wiatrowych o mocy ponad 160 MW. „Duże możliwości w rozwoju OZE daje współdzielenie przyłącza tzw. cable pooling. Połączenie źródeł OZE w tej formie może przełożyć się na optymalizację wykorzystania mocy przyłączeniowych źródeł oraz większą rentowność inwestycji” – dodał.

fotowoltaika, panele fotowoltaiczne, produkcja energii, energia, prąd, autokonsumpcja, tauron

Tauron: instalacja fotowoltaiczna jest optymalna przy co najmniej 40-proc. autokonsumpcji

Spożytkowanie na własne potrzeby co najmniej 40 proc. energii wytworzonej w domowej instalacji fotowoltaicznej znacznie optymalizuje opłacalność instalacji i jakość jej pracy - wskazuje Grupa Tauron. Poziom autokonsumpcji prądu z fotowoltaiki...

Inwestycję w gminie Postomino będzie realizowała spółka Tauron Zielona Energia. Projekt ma już pozwolenie na budowę, co ma pozwolić na szybszą realizację przedsięwzięcia.

Farma fotowoltaiczna Postomino zostanie przyłączona do oddanej do użytku w 2013 roku i rozbudowanej w 2015 roku farmy wiatrowej w Marszewie. Aktualnie w elektrowni pracuje 50 turbin wiatrowych o łącznej mocy 100 MW. Roczna produkcja energii elektrycznej pozwala na pokrycie zapotrzebowania na prąd dla 120 tysięcy gospodarstw domowych.

Grupa Tauron eksploatuje obecnie trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 56 MW (w Jaworznie, Choszcznie i Mysłowicach). Dysponuje również jedenastoma farmami wiatrowymi. To instalacje w Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi o łącznej mocy 417 MW.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama