Tauron buduje elektrownię hybrydową

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: k.perkowska | perkowska@apra.pl
02-02-2016,12:40 Aktualizacja: 02-02-2016,11:25
A A A

Spółka Tauron przygotowuje się do pionierskiej w Polsce inwestycji. Na początek, do końca tego roku zbuduje instalację fotowoltaiczną i magazyn energii.

Projekt przewiduje m.in. budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 100 kW z wykorzystaniem polikrystalicznych (50 kW) i cienkowarstwowych (CiGS, 50 kW) paneli fotowoltaicznych, budowę układu magazynowania energii w technologii litowo-jonowej oraz budowę systemu sterowania poszczególnymi źródłami energii. Systemy elektrowni Opolnica, o łącznej mocy 410 kW, zostaną odpowiednio dostosowane do działania w układzie hybrydowym.

To pierwszy tego rodzaju projekt w Polsce. Pozwoli on na przeprowadzenie badań w zakresie poszczególnych technologii fotowoltaicznych, współpracy z innymi źródłami OZE, wpływu elektrowni hybrydowej na sieć elektroenergetyczną pod kątem jej stabilności, jakości energii elektrycznej i możliwości pracy wyspowej. Spółka chce również zdobyć wiedzę na temat handlu produkowanym w ten sposób prądem oraz wykorzystania instalacji dla bilansowania energii.

W pierwszej połowie tego roku, na podstawie koncepcji opracowanej przez Politechnikę Wrocławską, powstanie dokumentacja projektowa, Tauron uzyska też wymagane pozwolenia i decyzje administracyjne. Budowa instalacji fotowoltaicznej oraz magazynu energii potrwa do końca 2016 r. Dopasowanie infrastruktury elektrycznej elektrowni wodnej Opolnica oraz zabudowa systemu sterowania planowane są na 2018 r. Pełna integracja wszystkich elementów składowych przewidziana jest na 2020 r. Z kolei zakończenie etapu badawczego oraz całego projektu nastąpi w 2023 r.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama