Są pieniądze na panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
31-07-2018,7:30 Aktualizacja: 31-07-2018,7:35
A A A

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego już wkrótce zostaną rozdysponowane kolejne środki na montaż instalacji do produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej z odnawialnych źródeł energii.

To wsparcie, z którego - za pośrednictwem np. samorządów lokalnych - będą mogli skorzystać także właściciele gospodarstw domowych. Środki trafią również na budowę sieci elektroenergetycznych dedykowanych OZE. Nabory wniosków ruszą w sierpniu.

system fotowoltaiczny, instalacja fotowoltaiczna, system aukcyjny, ustawa o oze, ieo, farma fotowoltaiczna

Fotowoltaika dostanie wsparcie. Będzie więcej instalacji

Branża fotowoltaiczna będzie w najbliższych latach dynamicznie się rozwijać - twierdzą eksperci Instytutu Energetyki Odnawialnej, którzy co roku przygotowują raport na temat sytuacji na rynku PV. Tegoroczny raport IEO pt.: „Rynek...
- Inwestycje w odnawialne źródła energii nie tylko generują oszczędności, ale dzięki zmniejszeniu emisji szkodliwych pyłów do atmosfery przyczyniają się też do poprawy jakości powietrza. Do tej pory w ramach naszego RPO podzieliliśmy już środki, które pozwolą na montaż około 1,5 tysiąca paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i pomp ciepła przy budynkach mieszkalnych. Tego rodzaju instalacje pojawiają się również na publicznych gmachach - mówi marszałek Piotr Całbecki.

W najnowszym konkursie do dofinansowania przeznaczono projekty dotyczące tzw. mikroinstalacji, które służą do wytwarzania energii elektrycznej lub cieplnej z odnawialnych źródeł energii.

Chodzi między innymi o montaż paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych, które pojawią się na budynkach mieszkalnych oraz budynkach użyteczności publicznej (oddzielną pulę zarezerwowano także dla szpitali wojewódzkich). O wsparcie mogą wnioskować samorządy terytorialne, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, organizacje pozarządowe lub szpitale.

elektrownia fotowoltaiczna, fotowoltaika, energia słoneczna, oze, Instytut Energetyki Odnawialnej

Energia będzie drożeć. To szansa na szybki rozwój fotowoltaiki

Eksperci szacują, że polityka energetyczna oparta na węglu spowoduje nieuchronny wzrost kosztów dla konsumentów prognozowany na poziomie 4 proc. rocznie. To z kolei skłoni gospodarstwa domowe do inwestycji we własne źródła...
W puli jest 24,4 miliona złotych. Nabór wniosków rozpocznie się 20 sierpnia i potrwa do 23 listopada. Dowiedz się więcej na ten temat.

W kolejnym konkursie związanym z budową infrastruktury służącej wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii przedsiębiorstwa będące operatorami systemów dystrybucyjnych mogą wnioskować o wsparcie budowy lub modernizacji sieci elektroenergetycznych niskiego i średniego napięcia dedykowanych przyłączeniu nowych jednostek wytwórczych energii OZE do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

W puli jest w sumie 11,3 miliona złotych a nabór rozpocznie się 20 sierpnia i potrwa do 14 września. Dowiedz się więcej na ten temat.

W wyniku rozstrzygniętego w lutym konkursu zarząd województwa rozdysponował już 17,5 miliona złotych wsparcia z RPO na realizację 46 projektów dotyczących budowy mikroinstalacji OZE na budynkach mieszkalnych, budynkach użyteczności publicznej, a także placówkach medycznych. Większość to przedsięwzięcia przygotowane przez samorządy lokalne i skierowane bezpośrednio do mieszkańców.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama