Rachunki za energię mogą spaść do zera. Warto zainwestować w panele słoneczne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-05-2017,16:55 Aktualizacja: 11-05-2017,9:33
A A A

W 2016 roku moc mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce zwiększyła się o ponad 250 proc. i osiągnęła 93,72 MW - wynika z danych Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki. Tak dynamiczny wzrost to efekt m.in. ubiegłorocznych zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii.

- Rynek fotowoltaiczny w Polsce rozwija się fantastycznie. Według badań CBOS z 2016 roku już ponad milion osób w Polsce jest zainteresowanych możliwością zakupu i montażu ogniw fotowoltaicznych, czyli urządzeń do produkcji energii elektrycznej ze słońca - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy.

instalacje fotowoltaiczne, fotowoltaika, energia słoneczna, oze, panele fotowoltaiczne, odnawialne źródła energii

Energia słoneczna może pomóc w walce ze smogiem

Fotowoltaika rośnie w Polsce skokowo. Wartość tego rynku przekroczyła kilkaset milionów złotych, a eksperci prognozują w nadchodzących latach dalszy dynamiczny wzrost. - Wierzymy, że jeśli będziemy kontynuować politykę wspierania...

Jak wynika z danych Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki, na koniec 2016 roku łączna moc systemów fotowoltaicznych w naszym kraju przekroczyła 192,8 MW.

Szczególnie dynamiczny wzrost odnotowano w segmencie tzw. mikroinstalacji, czyli niewielkich przydomowych systemów o mocy do 40 kW. Na koniec ubiegłego roku ich skumulowana moc wynosiła ponad 93,7 MW, co w stosunku do grudnia 2015 roku oznacza wzrost o ponad 250 proc.

- Czujemy to na własnej skórze, ponieważ liczba zapytań jest niesamowita - przyznaje ekspert. Jego zdaniem największy potencjał do wzrostu mają południowe województwa Polski, a także Wielkopolska, natomiast obszary na północy Polski rozwijać się będą z pewnym opóźnieniem.

Tę opinię potwierdzają także dane PTPV. Wynika z nich, że najwięcej systemów mających koncesję Urzędu Regulacji Energetyki działa obecnie Na Śląsku, Lubelszczyźnie, Małopolsce i w Wielkopolsce.

[WIDEO] Mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy


instalacje fotowoltaiczne, fotowoltaika, energia słoneczna, oze, panele fotowoltaiczne, odnawialne źródła energii

Inwestuj z głową. Na instalacjach fotowoltaicznych można zyskać

Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko z przyczyn ekologicznych, ale także ekonomicznych. Przybywa właścicieli gospodarstw, którzy rozważają instalację paneli fotowoltaicznych. Przed...

- Konstrukcja prawna, która została wprowadzona trochę więcej niż pół roku temu powoduje, że dopiero teraz prosumencka energetyka słoneczna, czyli dla tych najmniejszych konsumentów, ma szansę się rozwijać. Jeżeli podobne zmiany zostaną wprowadzone dla przedsiębiorców, to czujemy, że w tym segmencie rynek również będzie rozwijał się niesamowicie mocno - przewiduje prezes Columbus Energy.

Znowelizowana ustawa o odnawialnych źródłach energii weszła w życie 1 lipca 2016 roku. W myśl nowych przepisów gwarantowaną cenę odkupu energii pochodzącej z OZE zastąpiły tzw. opusty, pozwalające na rozliczenie różnicy pomiędzy energią wytworzoną przez prosumenta a tą, która została przez niego pobrana.

- Dzisiaj kupując fotowoltaikę, płacąc gotówką, okres zwrotu z inwestycji liczymy na jakieś 7-9 lat. Zaczyna to być naprawdę atrakcyjny produkt, szczególnie, że instalacja fotowoltaiczna będzie pracować przez 25-30, a nawet więcej lat - wyjaśnia ekspert.

Ekspert wylicza, że własna mikroinstalacja fotowoltaiczna pozwala na obniżenie rachunków za energię elektryczną nawet o 20 procent. - Jeżeli natomiast będziemy myśleć o inwestycji gotówkowej, to tak naprawdę rachunki maleją nam praktycznie do zera ­ - dodaje na koniec Dawid Zieliński.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama