Program "Mój prąd". Kiedy ruszy kolejny nabór wniosków?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marek Błoński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-02-2021,10:00 Aktualizacja: 19-02-2021,13:07
A A A

Rządowy program „Mój prąd”, zapewniający wspófinansowanie prosumenckich instalacji fotowoltaicznych, będzie kontynuowany - zapewnił Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.

- Pracujemy nad tym, żeby program był kontynuowany, w trochę zmienionych warunkach. Czekamy też na możliwość zbudowania dużego budżetu, tak aby nie były to działania pozorne, a na to potrzeba trochę czasu. Myślę, że w pierwszej połowie roku, będzie szansa na uruchomienie naboru - powiedział polityk, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. odnawialnych źródeł energii.

fotowoltaika, energia słoneczna, Instytut Energetyki Odnawialnej, rynek OZE, Mariusz Wilk

Fotowoltaika w czasie pandemii rozwija się szybciej od prognoz

Instytut Energetyki Odnawialnej szacuje, że w 2025 roku moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce sięgnie 7,8 GW. Miniony rok pokazał, że wzrost branży okazuje się dużo szybszy od rynkowych prognoz pomimo pandemii koronawirusa. - Fotowoltaika odczuła...

Przypomniał, że m.in. dzięki uruchomionemu w 2019 r. programowi "Mój prąd" w Polsce nastąpił olbrzymi wzrost liczby prosumentów, czyli jednoczesnych producentów i konsumentów energii elektrycznej.

W końcu ubiegłego roku w kraju działało już ok. 457 tys. instalacji prosumenckich, wobec ok. 5 tys. pięć lat wcześniej.

Rozpoczęty w 2019 roku program "Mój Prąd" umożliwia uzyskanie dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Jego budżet - przy starcie - określono na 1,1 mld zł. Dotychczas dofinansowanie obejmowało do 50 proc. kosztów instalacji, nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. Dofinansowywano instalacje o mocy od 2 do 10 kW.

Jesienią 2020 roku resort klimatu zapowiadał także uzupełnienie programu "Mój prąd" o możliwość finansowania - oprócz instalacji fotowoltaicznych - również domowych ładowarek do samochodów elektrycznych.

Michał Kurtyka, szef resortu klimatu zapewniał, że program nadal będzie łatwy w obsłudze i dostępny dla wszystkich chętnych.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama