Otwarto nową elektrownię fotowoltaiczną

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Wojciech Huk PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
04-09-2020,11:40 Aktualizacja: 04-09-2020,11:44
A A A

PGE Energia Odnawialna uruchomiła nową elektrownię fotowoltaiczną w Lesku na Podkarpaciu. Inwestycja o mocy 1MW energii składa się z blisko 3 tysięcy paneli o mocy 350 W każdy. Panele zamontowane są na powierzchni 2 ha.

Jak poinformowała spółka w komunikacie, elektrownia fotowoltaiczna PV Lesko została wyposażona w panele monokrystaliczne.

"To obecnie najbardziej wydajna i efektywna technologia, dominująca na rynku. Sprawność tego typu ogniw szacuje się na poziomie 18-20 proc. Mogą one produkować energię elektryczną niezależnie od pogody, nawet przy niskim poziomie naświetlenia, w warunkach typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce" - podkreślono.

dom, panele słoneczne, okno, drzewo, dach

Program Mój Prąd na finiszu. Rolniku, czy masz już fotowoltaikę?

Jeśli mieszkasz w domu to już pewnie wiesz o programie Mój Prąd i rządowej dotacji 5000 zł na fotowoltaikę oraz uldze termoizolacyjnej do 32%. Możesz ją odliczyć od podatku. Gdy rozważasz montaż takiej instalacji to pamiętaj, że pula dotacji...

W tym roku zostaną otwarte jeszcze trzy tego typu elektrownie słoneczne: PV Bliskowice w województwie lubelskim oraz PV Lutol1 i PV Lutol2 w województwie lubuskim.

Jak zaznaczył wiceprezes zarządu ds. innowacji PGE Polskiej Grupy Energetycznej Paweł Śliwa, uruchomienie czterech jednomegawatowych instalacji fotowoltaicznych to dopiero początek "inwestycji słonecznych Grupy".

"Celem realizowanego przez Grupę Kapitałową PGE programu PV jest zbudowanie w ciągu dekady instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy nawet 2,5 GW i umocnienie się na pozycji lidera rynku OZE w Polsce" - dodał, cytowany w komunikacie.

Jak wyjaśnił prezes PGE Energia Odnawialna Marcin Karlikowski, elektrownie będą uruchamiane na gruntach własnych Grupy, a także na dzierżawionych od prywatnych właścicieli, samorządów, instytucji kościelnych, a także na gruntach spółek skarbu państwa. Karlikowski dodał, że PGE pozyskała już tereny pozwalające na wybudowanie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy około 1000 MW.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 2 farmy fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2323,1 MW.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama