Nowoczesne instalacje pojawią się na dachach kolejnych domów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
10-08-2018,13:00 Aktualizacja: 10-08-2018,8:55
A A A

Przy blisko 1,5 tysiąca budynków mieszkalnych w województwie kujawsko-pomorskim zaczynają się pojawiać panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła.

Instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii będą też działać przy budynkach publicznych oraz placówkach medycznych.

Zarząd województwa przyznał dofinansowanie na realizację 46 tego typu projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

oze, fotowoltaika, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, inwestycje, kujawsko-pomorskie

Są pieniądze na panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego już wkrótce zostaną rozdysponowane kolejne środki na montaż instalacji do produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej z odnawialnych źródeł energii....
Większość to przedsięwzięcia przygotowane przez samorządy lokalne i skierowane bezpośrednio do mieszkańców, czyli montowane na ich domach. Trwa realizacja tych projektów.

- Inwestycje w odnawialne źródła energii nie tylko generują oszczędności, ale dzięki zmniejszeniu emisji szkodliwych pyłów do atmosfery przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Większość projektów, na realizację których rozdysponowaliśmy wsparcie, dotyczy montażu takich instalacji bezpośrednio w gospodarstwach domowych ­- mówi marszałek Piotr Całbecki.

W wyniku rozstrzygniętego w lutym konkursu zarząd województwa rozdysponował 17,5 miliona złotych wsparcia z RPO na realizację 46 projektów dotyczących budowy mikroinstalacji OZE na budynkach mieszkalnych, budynkach użyteczności publicznej, a także placówkach medycznych.

Większość to przedsięwzięcia przygotowane przez samorządy lokalne i skierowane bezpośrednio do mieszkańców.

fotowoltaika, farma fotowoltaiczna, elektrownia fotowoltaiczna, panele fotowoltaiczne, wojewódzki sąd administracyjny

Wyrok sądu korzystny dla farm fotowoltaicznych

Do tej pory sądy orzekały, że budowa farmy fotowoltaicznej musi spełniać wymogi wynikające z zasady dobrego sąsiedztwa, gdyż panele fotowoltaiczne nie stanowią urządzenia infrastruktury technicznej. Niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu...
Dofinansowanie dotyczy zakupu i instalacji paneli fotowoltaicznych służących do produkcji energii elektrycznej lub kolektorów słonecznych wykorzystywanych do podgrzewania wody, a w niektórych przypadkach także pomp ciepła. Najwięcej, bo około 1,5 tysiąca takich instalacji pojawi się przy budynkach mieszkalnych.

Część gmin planuje również montaż urządzeń na budynkach użyteczności publicznej - szkołach, urzędach i innych gmachach służących lokalnym społecznościom.

Jeden z największych projektów z udziałem mieszkańców zrealizuje gmina Stolno, która planuje budowę instalacji solarnych na 132 budynkach mieszkalnych.

Gmina Łubianka, która jako jeden z pierwszych samorządów w regionie realizowała już podobny projekt w poprzednim rozdaniu unijnych środków, planuje zakup 123 zestawów do produkcji energii cieplnej dla gospodarstw domowych.

mikroinstalacje fotowoltaiczne, fotowoltaika, produkcja energi elektrycznej, oze, energia słoneczna

Tysiące mikroinstalacji fotowoltaicznych dołączają do sieci

12.518 nowych mikroinstalacji instalacji fotowoltaicznych o mocy ponad 81 MWp zostało przyłączonych do sieci w 2017 r. - przede wszystkim we wschodniej i południowej Polsce. Na obszarze działania PGE i Tauron Dystrybucja przyłączono ponad dwa razy...
Na budynkach mieszkalnych w gminie Chełmża, która również ma już doświadczenie w realizacji tego rodzaju projektów, pojawi się 101 mikroinstalacji.

Wśród beneficjentów wsparcia jest też miasto Bydgoszcz, które otrzymało 470 tysięcy złotych na montaż urządzeń OZE na 12 obiektach publicznych - przede wszystkim szkołach i basenach. Toruń pozyskał 438 tysięcy złotych dofinansowania na budowę instalacji fotowoltaicznych na 5 gminnych budynkach - głównie szkołach.

Miasto Inowrocław przeznaczy pół miliona złotych dofinansowania na montaż 17 instalacji na budynkach prywatnych.

Kolejne pięć projektów, na realizację których trafi dofinansowanie z RPO, to inwestycje planowane przez placówki medyczne w Toruniu, Brodnicy, Chełmży, Łasinie i gminie Grudziądz. Suma wsparcia na realizację tych zadań to 1,3 miliona złotych.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama