NFOŚiGW wyróżniony w prestiżowym konkursie za program dopłat do kolektorów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: k.perkowska I perkowska@apra.pl
20-05-2015,22:20 Aktualizacja: 20-05-2015,22:38
A A A

Dzięki sukcesowi programu dopłat do zakupu i instalacji kolektorów słonecznych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej znalazł się w gronie finalistów konkursu o prestiżową nagrodę „Sustainable Energy Europe Awards”.

Przyznawana w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii nagroda „Sustainable Energy Europe Awards” jest jednym z najważniejszych europejskich laurów w tym sektorze. Wręcza się ją w trzech kategoriach: „Energia odnawialna”, „Efektywność energetyczna” oraz „Miasta, wspólnoty i regiony”.

Na tegoroczną dziesiątą edycję EUSEW Awards wpłynęły aż 373 zgłoszenia z całej Europy. Finalistów w każdej z kategorii wybrała Komisja Europejska. Jednym z trzech nominowanych w dziedzinie energii odnawialnej – obok Cooperative Energy Hub z Wielkiej Brytanii oraz niemieckiej WECF (Women in Europe for a Common Future) – okazał się polski Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Komisja uhonorowała NFOŚiGW za program dopłat do zakupu i instalacji kolektorów słonecznych, który w opinii ekspertów odniósł niekwestionowany sukces. – „Innowacyjny system finansowania pomógł wykorzystać energię słoneczną w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach w sektorze odnawialnej energii w całej Polsce. Kluczem do sukcesu tej inicjatywy było myślenie na poziomie lokalnym” – oceniła KE.

W ramach programu NFOŚiGW, w naszym kraju zainstalowano ponad 67 tys. kolektorów, z czego około 60 procent zastąpiło piece i kotłownie opalane węglem. Działalność Funduszu wpisała się tym samym w europejską strategię przejścia od gospodarki opartej na paliwach kopalnych do gospodarki wykorzystującej czyste technologie i odnawialne źródła energii.

Wręczenie nagród „Sustainable Energy Europe Awards” nastąpi 16 czerwca w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli. Podczas ceremonii pokazany zostanie krótki film oparty na wywiadzie z Małgorzatą Skuchą, prezes NFOŚiGW, prezentujący działalność funduszu i wspieranie przez niego rozwoju energii odnawialnej.

Konkurs „Sustainable Energy Europe Awards Competition” organizowany jest przez Komisję Europejską od 2006 roku. Jego celem jest rozpowszechnianie najlepszych praktyk, inspirowanie nowych pomysłów i budowanie współpracy dla osiągnięcia celów energetycznych i klimatycznych UE. O nagrodę mogą starać się prywatne firmy, instytucje publiczne, agencje energetyczne, organizacje pozarządowe, spółdzielnie, izby gospodarcze, stowarzyszenia przemysłu i konsumentów, media, instytucje akademickie oraz ośrodki badawczo–naukowe.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama