Małopolska farmami stoi. A będą kolejne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-03-2015,10:00 Aktualizacja: 14-03-2015,10:03
A A A

Aż 65 mln euro przeznaczono na projekty służące zwiększeniu wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych w województwie małopolskim. Takie nakłady zostały zapisane w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym dla regionu.

Jak przekonują jego władze, polityka energetyczna zajmuje jedno z kluczowych miejsc w RPO 2014-2020. „19 mln euro pozwoli na poprawę efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach, a 96 mln euro w sektorze publicznym i mieszkaniowym. Na dofinansowanie mogą liczyć projekty związane z kompleksową termomodernizacja budynków oraz inwestycje w zakresie instalacji wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, czyli np. farmy fotowoltaiczne”, informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Takie farmy już stanowią obrazek charakterystyczny dla Małopolski. Przykładem jest jeden z największych tego typu obiektów w kraju, który od połowy 2014 r. funkcjonuje w Gierczycach pod Bochnią. Na cały wart prawie 11 mln zł projekt zarząd województwa przeznaczył 4,4 mln zł dofinansowanie z unijnych środków.

Farma składa się z pięciu tysięcy paneli zlokalizowanych na 2-hektarowej działce, które są w stanie produkować prąd o mocy około 1,4 MW. Taka ilość energii może zaspokoić potrzeby około 600 gospodarstw, a co najważniejsze znacznie ogranicza emisję CO2.

„Wsparcie z funduszy unijnych w ramach poprzedniej perspektywy finansowej otrzymały również podobne inwestycje w Małopolsce, m.in. w Wierzchosławicach, Tymbarku, Chyżnem czy gminach Radłów, Gnojnik i Wiśniowa”, podaje UMWM.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama