Fundusz dopłaca nie tylko do paneli fotowoltaicznych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (kap) | perkowska@apra.pl
11-08-2016,9:15 Aktualizacja: 11-08-2016,9:06
A A A

Panele fotowoltaiczne wytwarzające energię elektryczną zamontowała na dachu bloku w Wałbrzychu wspólnota mieszkaniowa. Na inwestycję otrzymała ponad 90 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

- Wspólnota zamontowała 102 panele o łącznej mocy ponad 17 kW - mówi Aleksander M. Skorupa, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

- Fundusz wypłacił na realizację inwestycji ponad 90 tys. zł. Około 40 proc. tej kwoty jest dotacją, pozostała część to niskooprocentowana pożyczka - dodaje. 

systemy fotowoltaiczne, moduły fotowoltaiczne, fotowoltaika, mikroinstalacje, instytut energetyki odnawialnej. prosument

Polscy producenci zarabiają coraz więcej na fotowoltaice

Choć Polska nie jest Saharą, rynek urządzeń do produkcji energii elektrycznej ze słońca przeżywał w ubiegłym roku prawdziwy rozkwit. Skorzystali na tym polscy producenci, których moce wytwórcze osiągnęły około 600 MW. Instytut...

Produkowana energia elektryczna wykorzystywana jest do oświetlenia części wspólnych budynku, takich jak kotłownia, piwnice, korytarze oraz do zasilania pompy ciepła.

- Panele zamontowane zostały na początku czerwca. Pełną opłacalność odczujemy za rok. Wspólnocie chodziło o obniżenie kosztów eksploatacyjnych – mówi Zdzisław Dertkowski z zarządu wspólnoty mieszkaniowej.

- Część energii będzie oddawana do zakładu energetycznego i rozliczana na zasadzie saldowania energii – zaznacza.

Przedstawiciele wspólnoty szacują, że roczne oszczędności w rozliczeniu energii wyniosą blisko 10 tys. zł.

Zyska także środowisko. W ciągu roku do powietrza trafi ponad 13 ton CO2 mniej. 

fotosystemy fotowoltaiczne, fotowoltaika, energia słoneczna

Moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce szybko rośnie

Na koniec 2015 roku całkowita moc zainstalowanych w Polsce systemów fotowoltaicznych sięgnęła 120 MW, z czego już ok. 26 proc. stanowią mikroinstalacje. Duża konkurencja i rozwój technologii sprawiają, że ceny paneli spadły o 15 proc....

WFOŚiGW we Wrocławiu otrzymał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu „Prosument” 25 mln złotych. W kwocie tej mieści się 16 mln zł pożyczki i 9 mln zł dotacji.

O pieniądze mogą wnioskować wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Można przeznaczyć je nie tylko na montaż paneli fotowoltaicznych, ale również na powstanie instalacji źródeł ciepła opalanych biomasą, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, małych elektrowni wiatrowych i mikrokogenerację.

Oprócz wspólnoty mieszkaniowej w Wałbrzychu fundusze pozyskały także spółdzielnie we Wrocławiu, Legnicy, Miliczu i Jaworze.

Nabór wniosków trwa do 31 października 2016 r. Umowy będą zawierane do końca tego roku. Realizacja projektów musi zakończyć się do końca 2017 r.  

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama