Fotowoltaika ma przyszłość. PGE postawi farmy na gruntach PKP

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-09-2019,8:50 Aktualizacja: 11-09-2019,7:49
A A A

Polska pozyskuje zaledwie 800 MW mocy z energii słonecznej. Celem PGE jest osiągnięcie ok. 2,5 GW do 2030 roku. Spółka nawiązała współpracę z PKP i z 100 tys. ha kolejowych gruntów wytypuje te, które najlepiej nadają się pod budowę farm fotowoltaicznych.

- Fotowoltaika ma w Polsce ogromną przyszłość z kilku powodów. Potrzebujemy w miksie energetycznym źródeł, które pracują w dzień, kiedy jest największe zapotrzebowanie na energię elektryczną - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Arkadiusz Sekściński, prezes PGE Energia Odnawialna.

Zrealizowano już pierwsze płatności w ramach programu "Mój Prąd"

Prawie 170 wniosków przyjął Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w pierwszym tygodniu funkcjonowania programu "Mój Prąd". Sławomir Kmiecik, rzecznik prasowy NFOŚiGW podkreśla, że dzięki "innowacyjnej...

- Potrzebujemy energii elektrycznej również latem. W Polsce od kilku lat każdego lata pojawia się wyzwanie związane ze zwiększonym popytem. Dodatkowo fotowoltaika to czysta, bezpieczna i zielona technologia, nie wiążą się z nią żadne emisje gazów cieplarnianych - dodaje.

Fotowoltaika jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce i na świecie. Przyrost nowych instalacji PV jest bardzo szybki: jeszcze na koniec 2018 roku łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych wynosiła ok. 500 MW, podczas gdy już w maju przekroczyła 700 MW.

Polska - z rocznym przyrostem 235 MW - znalazła się na 9. miejscu wśród państw Unii Europejskiej. Według prognoz w tym roku przybędzie nawet 1 GW nowych instalacji PV, a moc skumulowana instalacji fotowoltaicznych na koniec roku wyniesie 1,5 GW.

Dzięki temu Polska awansuje już na 4. miejsce w UE pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych - wskazują eksperci Instytutu Energetyki Odnawialnej w raporcie "Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2019".

[WIDEO] Mówią: Arkadiusz Sekściński, prezes PGE Energia Odnawialna; Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej oraz Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.


systemy fotowoltaiczne, energia słoneczna, oze, instalacje oze, fotowoltaika, ustawa o oze

Małe i średnie firmy będą mogły wytwarzać prąd w mikroinstalacjach

Według danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, w ubiegłym roku w Polsce powstało 28,36 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 173 MW. Ich liczba ma radykalnie wzrosnąć po uruchomieniu programu Energia Plus. Projekt...

- Rząd chciałby, żeby do 2030 roku w miksie było ponad 10 GW w fotowoltaice, a dekadę później już 20 GW. Dzisiaj mamy zaledwie 800 MW, z czego połowa jest zainstalowana w panelach prosumenckich na dachach. Bezwzględnie jest więc duży popyt i przestrzeń biznesowa na to, żeby fotowoltaika się rozwijała - mówi Sekściński.

- W Polsce rynek fotowoltaiki jest stosunkowo nowym, aczkolwiek dynamicznie się rozwijającym i atrakcyjnym z punktu widzenia szybkości osiągania założonych celów. Grupa PGE jest liderem segmentu odnawialnych źródeł energii w Polsce, posiadając największy udział w hydroenergetyce i energetyce wiatrowej. Zainicjowana współpraca z PKP jest kolejnym krokiem, by zbudować podobną pozycję również w branży fotowoltaicznej - dodaje Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

IEO wskazuje, że już w 2019 roku wartość rynku inwestycji w fotowoltaikę przekroczy 3,5 mld zł, a łączne obroty - z wartością energii wytworzonej - przekroczą w tym roku 4 mld zł. Tym samym rynek fotowoltaiczny stanie się głównym obszarem inwestycji w energetyce odnawialnej.

systemy fotowoltaiczne, energia słoneczna, oze, instalacje oze, fotowoltaika, bank gospodarstwa krajowego

Firmy przestawiają się na odnawialne źródła energii

Zgodnie z wymogami unijnej polityki klimatycznej do 2020 roku Polska musi zwiększyć udział odnawialnych źródeł w końcowym zużyciu energii do 15 proc. Jedną z metod osiągnięcia tego celu są inwestycje w fotowoltaikę. Coraz więcej...

- Fotowoltaika jest również stosunkowo prostym biznesem, nie ingeruje zbytnio w kwestie środowiskowe czy planistyczne. To jest po prostu kwestia pozyskania gruntu, który nie jest wykorzystywany na inne wartościowe cele rolnicze. Następnie ten grunt można wykorzystać poprzez zainstalowanie na nim konstrukcji wsporczych i paneli fotowoltaicznych, które generują energię elektryczną - mówi Sekściński.

Przedsięwzięcie realizowane z Polskimi Kolejami Państwowymi wpisuje się w Program PV Grupy PGE, którego celem jest osiągnięcie do 2030 r. ok. 2,5 GW mocy z energii słonecznej.

Spółka kolejowa jest jednym z największych w kraju właścicieli nieruchomości, dysponuje ok. 100 tys. ha gruntów. Grupa PGE wytypuje spośród nich te, które najlepiej nadają się pod budowę farm fotowoltaicznych. Umowa na pierwszą taką inwestycję ma zostać podpisana w pierwszym kwartale przyszłego roku.

- Na dziś mamy zidentyfikowane i zweryfikowane około 170 ha gruntów. Pierwsza taka nieruchomość, która naszym zdaniem ma największy potencjał do realizacji takich inwestycji, znajduje się na Górnym Śląsku - mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP SA.

Oprócz Śląska wytypowane zostały również pierwsze działki w województwach łódzkim i podkarpackim.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama