Farma fotowoltaiczna za milion euro powstała na Lubelszczyźnie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: k.perkowska I perkowska@apra.pl
27-11-2015,15:05 Aktualizacja: 27-11-2015,15:08
A A A

W województwie lubelskim powstała farma fotowoltaiczna. Inwestycję w miejscowości Kopytnik niedaleko Białej Podlaskiej zrealizowała w ciągu zaledwie miesiąca firma Remor Solar.

Obiekt w Kopytniku (gm. Łomazy) wybudowano na zlecenie prywatnego inwestora z Lublina. Inwestycja o wartości blisko 1 mln euro została wsparta dotacją z Regionalnego Programu Operacyjnego przyznaną przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości.

Farma składa się z 3996 modułów fotowoltaicznych, a jej łączna moc wynosi 0,99 MW. Powstała na bazie jednopodporowej konstrukcji TF-59, dostarczonej przez Remor Solar, na której zamocowano w układzie poziomym panele chińskiej firmy Risen o mocy 250 Wp każdy, obsługiwane przez 29 falowników rozproszonych firmy ABB Trio. W ocynkowanej konstrukcji nie zastosowano połączeń spawanych, eliminując w ten sposób potencjalne ogniska korozji. Prognozowany roczny uzysk energii z farmy wyniesie około 1 GWh.

Instalacja w Kopytniku jest kolejną farmą solarną na terenie Lubelszczyzny. Pierwszy obiekt o mocy 1,4 MW oddano do użytku w Bordziłówce (gm. Rossosz), a uruchomiła go samorządowa spółka utworzona przez pięć miejscowych gmin. Energię ze słońca pozyskuje się też m.in. w Międzyrzecu Podlaskim, Wolicy, Sławacinku, Krasnystawie, Janowie Lubelskim i Siennicy Różanej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama