Agrofotowoltaika sposobem na utrzymanie wzrostu mocy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-03-2021,8:00 Aktualizacja: 12-03-2021,14:03
A A A

Szybki rozwój fotowoltaiki w Polsce może zwolnić z powodu braku miejsca pod nowe farmy. Jedną z recept na to może być agrofotowoltaika, czyli łączenie na jednym obszarze upraw rolnych i specjalnych paneli - ocenia Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki.

Moc źródeł fotowoltaicznych w polskim systemie elektroenergetycznym przekroczyła w styczniu 4 GW. Tylko w ciągu ub.r. wzrosła trzykrotnie. Rozwój fotowoltaiki przyspiesza, ponieważ w 2019 r. przyrost mocy zainstalowanej w systemie wyniósł ponad 150 proc.

farmy fotowoltaiczne, OZE, budowa farm fotowoltaicznych, fotowoltaika

Na tym rolnik może świetnie zarobić, jednak trzeba uważać

Wzrastające zainteresowanie farmami fotowoltaicznymi, wpisujące się w konieczność zdecydowanego zwiększenia wykorzystania energetyki odnawialnej, stanowi szansę na zarobienie sporych pieniędzy także dla rolników - zwłaszcza tych,...

Jak jednak wskazuje Ewa Magiera, szefowa Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki w perspektywie jest spowolnienie dynamiki rozwoju PV, spowodowane m.in. brakiem miejsca pod budowę farm słonecznych. - Szansą na dalszy dynamiczny rozwój PV w Polsce jest agrofotowoltaika - mówi PAP Magiera.

Instalacje tzw. Agro-PV są specjalnie projektowane, by na terenie, na którym się znajdują, można było jednocześnie prowadzić uprawy. Panele są ustawiane wyżej, mogą pełnić funkcję zacienienia na otwartym polu, pokrywać uprawy szklarniowe itp.

- Szczególnie w gorących i suchych latach, rośnie jakość upraw bez konieczności dodatkowego nawadniania - wskazuje ekspertka.

Jak dodaje, konstrukcje paneli na wysokościach powyżej 3 m mogą chronić uprawy przed skutkami opadów nawalnych czy gradu. Wśród innych korzyści wymienia stałe wpływy z tytułu dzierżawy gruntu pod instalację PV.

orlen aviation, fotowoltaika, OZE

Fotowoltaika na dachu to znaczne zmniejszenie opłat za prąd

Orlen Aviation, spółka z Grupy Orlen, zainwestuje w nowoczesną i przyjazną środowisku technologię fotowoltaiczną. Na jej budynkach biurowych w Warszawie zamontowane zostaną dwie mikroinstalacje o łącznej mocy blisko 100 kWp.  ...

- Inwestycje fotowoltaiczne nie wykluczają się z działalnością rolniczą. Przeciwnie - uzupełniają się i otwierają przed właścicielem gruntów nowe możliwości. Rozwój agrofotowoltaiki to więcej niż nowa ścieżka dla sektora słonecznego. To możliwość integracji produkcji czystej energii z produkcją żywności i droga do zrównoważonej i konkurencyjnej gospodarki - ocenia Magiera.

Szefowa PSF wskazuje, że istnieją rodzime firmy, które są w stanie sprostać wyzwaniom technicznym związanym z budową projektów agrofotowoltaicznych.

Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki, widząc potencjał agrofotowoltaiki w Polsce, powołało specjalną grupę roboczą, której zadaniem będzie m.in. identyfikowanie barier rozwojowych. Palącą kwestią jest uregulowanie stanu prawnego takich instalacji.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama