Rząd nie wesprze sektora biopaliw. Emerytury i renty ważniejsze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-12-2014,8:50 Aktualizacja: 16-01-2015,13:09
A A A
W 2015 roku ministerstwo finansów chce zawiesić przeznaczanie 1,5 proc. wpływów z akcyzy od paliw na wsparcie biopaliw. Tak przewiduje ustawa okołobudżetowa, nad którą pracuje Sejm. 
 
- Gotowe narzędzia legislacyjne już mamy. To rozporządzenie ministra gospodarki z kwietnia 2013 roku wydane w porozumieniu z ministrem finansów, które zawiera katalog działań wspomagających rozwój produkcji i wykorzystania biopaliw. Niestety, cały czas pozostają one martwe, bo 1,5-proc. odpis z podatku akcyzowego cały czas nie jest realizowany - tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw.
 
Jak podkreśla produkcja biopaliw generuje wiele miejsc pracy. Ponad 6 tys. osób pracuje w branży wytwórczej oraz w przemyśle gorzelniczym i olejarskim. 
 
Zwłaszcza ta ostatnia branża jest mocno uzależniona od sytuacji na rynku biopaliw. Jak ocenia Stępień, nawet dwie trzecie nowoczesnego przemysłu olejarskiego produkuje na potrzeby biopaliw.
 
Biopaliwa dają też zajęcie nawet kilkudziesięciu tysiącom rolników, którzy uprawiają rzepak i kukurydzę do produkcji biokomponentów do paliw.
 
- Trudno tak naprawdę podać o konkretną liczbę zatrudnionych w sektorze. Z perspektywy biopaliw należy rozumieć to znacznie szerzej, niż tylko w świetle wytwórców widniejących w rejestrze prezesa Agencji Rynku Rolnego. To cały łańcuch wytwórczy - podkreśla Stępień.
 
Dodaje jednak, że polski sektor biopaliw jest niekonkurencyjny wobec zagranicznych rywali. Od 2011 r. nie mogą oni bowiem liczyć na niemal żadne wsparcie, co nie tylko zmniejsza opłacalność produkcji, lecz także utrudnia amortyzację poczynionych inwestycji.
 
- Potrzebne jest realne wsparcie, ale nie ze względu na to, że mamy słabsze firmy niż w innych krajach Unii Europejskiej, tylko dlatego, że tam wprowadzono bardzo efektywne mechanizmy wspomagające kwestie opłacalności produkcji biopaliw. A my na tym tracimy - przekonuje dyrektor KIB. 
 
Przyjęte jeszcze w 2010 roku prawo wskazuje, że 1,5 proc. wpływów uzyskanych w poprzednim roku z akcyzy od paliw silnikowych ma być przeznaczane na wsparcie segmentu biopaliw. 
 
W projekcie ustawy okołobudżetowej resortu finansów na 2015 rok rząd zaproponował zawieszenie tego mechanizmu. Pieniądze mają zostać przeznaczone na waloryzację rent i emerytur. Projektem ustawy zajmuje się sejmowa komisja finansów publicznych.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama