PKBiPB alarmuje: spadnie popyt na estry produkowane z oleju rzepakowego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Bytniewska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-08-2022,12:20 Aktualizacja: 05-08-2022,12:27
A A A

Możliwość większego stosowania biowęglowodorów i jednocześnie obniżenie NCW przez opłatę zastępczą spowoduje spadek popytu na estry produkowane z oleju rzepakowego, o co najmniej 400 tys. ton - zapowiada Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych.

"Przyjęty na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 2 sierpnia 2022 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości może doprowadzić do załamania opłacalności uprawy rzepaku w Polsce, ograniczając o 1 mln ton nasion popyt ze strony łańcucha wytwórczego biodiesla" - czytamy w komunikacie PKBiPB.

ustawa o biopaliwach, biododatki do paliw, Mateusz Morawiecki, Narodowy Cel Wskaźnikowy

Więcej biododatków do paliw

Rząd przyjął projekt zmiany ustaw o biopaliwach oraz o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. - Zdecydowaliśmy się na zwiększenie ilości dodatków biopochodnych - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Mówiąc o...

Wyjaśniono, że "to konsekwencja rządowej propozycji ustalenia minimalnego poziomu realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego (obowiązkowego udziału biokomponentów i biopaliw ciekłych w transporcie - PAP) na poziomie 60 proc".

"Minimalny poziom realizacji NCW w 2023 roku w praktyce spadnie o 1/3 do 4,38 proc. wobec 5,77 proc., jakie obowiązuje w bieżącym roku " - informuje Koalicja.

- Możliwość większego stosowania biowęglowodorów i jednocześnie obniżenie NCW przez opłatę zastępczą powodować będzie spadek popytu na polskie estry produkowane z oleju rzepakowego, o co najmniej 400 tys. ton, co przekłada się nawet na 1 mln ton nasion - powiedział Adam Stępień, Dyrektor Generalny Krajowej Izby Biopaliw oraz Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.

- Ograniczenie zapotrzebowania na krajowe estry, które będą mogły być zastąpione w znacznej części przez droższe, importowane oleje uwodornione, byłoby jeszcze większe gdyby nie mechanizm blendowania biokomponentów w oleju napędowym, choć i tutaj rząd zmienił dotychczasowe zapisy ustawy i zmniejszył poziom blendowania w 2023 roku z 6,2 proc. do 5,2 proc. NCW, jako takie traci w praktyce na znaczeniu - to rewolucja, jakiej nikt nie mógł się spodziewać(...) - stwierdził ekspert.

biopaliwa z surowców rolnych, Polska Izba Biopaliw, Zygmunt Gzyra, Mariusz Szeliga

Biopaliwa z surowców rolnych poza "zielonymi inwestycjami"?

Polska branża producentów biopaliw apeluje o zakwalifikowanie produkcji biopaliw z surowców rolnych do "zielonych inwestycji" w unijnej taksonomii. W konsultowanym przez KE projekcie nie są bowiem uznawane za...

Przedstawiciele Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych zwrócili uwagę, że kilka dni temu GUS oficjalnie oszacował tegoroczne zbiory rzepaku na "rekordowe" 3,6 mln ton.

- Ceny skupu nasion już obecnie są na poziomie niższym niż przed wybuchem wojny w Ukrainie, więc wygląda na to, że rząd zapomniał w kontekście biopaliw o rolnictwie (...). Liczymy na (...) refleksję przed ostatecznymi decyzjami, jakie będą podejmowane nad tą(...) ważną ustawą w Parlamencie. Już niedługo zaczną się siewy rzepaku ozimego i taki sygnał od Rządu i Premiera do ponad 100 tysięcy gospodarstw, które uprawiają rzepak w Polsce, jest bardzo niepokojący - podkreślił Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Zwrócono uwagę, że projekt nie był przedmiotem konsultacji.

Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych zrzesza m.in. następujące organizacje: Krajową Izbę Biopaliw, Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku, Krajową Federację Producentów Zbóż, Izbę Zbożowo-Paszową, Federację Branżowych Związków Producentów Rolnych, Krajową Radę Gorzelnictwa i Produkcji Biopaliw.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama