Nie ma już obowiązku sprzedaży benzyny E5, jeśli na stacji jest E10

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-01-2023,13:30 Aktualizacja: 02-01-2023,14:12
A A A

1 stycznia weszła w życie nowelizacja ustaw o biopaliwach oraz o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Znika obowiązek sprzedaży na stacjach benzyny E5, jeżeli oferowana będzie na nich benzyna E10.

Od niedzieli obowiązuje nowelizacja ustaw o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, która znosi obowiązek sprzedaży na stacjach paliw benzyny E5 (z 5 proc. dodatkiem bioetanolu), jeżeli jednocześnie na tej samej stacji oferowana będzie benzyna E10 (z 5 proc. dodatkiem bioetanolu).

ustawa biopaliwowa, Andrzej Duda, Narodowy Cel Wskaźnikowy

Ustawa biopaliwowa z podpisem prezydenta

Andrzej Duda podpisał nowelę tzw. ustawy biopaliwowej. Nowe przepisy określają m.in. minimalny poziom realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego w biopaliwach na poziomie 80 proc. - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Chodzi o uchwaloną przez...

Zmiana określa też minimalny poziom realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego, uprawniający do skorzystania z mechanizmu opłaty zastępczej, na poziomie 80 proc.

Nowe przepisy zakładają ponadto wydłużenie możliwości korzystania ze współczynnika redukcyjnego na poziomie 0,82 o kolejny rok, obniżenie obligatoryjnego blendingu dla oleju napędowego do 5,2 proc. oraz podniesienie do 0,9 proc. limitu możliwości wykorzystania biowęglowodorów ciekłych w realizacji NCW.

Zakłada też podwyższenie do 0,5 proc. limitu wykorzystania biokomponentów wytworzonych z niektórych surowców takich m.in. jak algi, bioodpady, biodegradowalne odpady komunalne, słoma, frakcje biomasy z gospodarki leśnej.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama