Coraz więcej rzepaku idzie na paliwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-04-2020,10:45 Aktualizacja: 23-04-2020,10:51
A A A

Zgodnie z danymi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, rodzimi wytwórcy wyprodukowali w ubiegłym roku ponad 960 tys. ton estrów metylowych.

Tym samym krajowa produkcja biokomponentów zanotowała kolejny wzrost, co ma przełożenie na zwiększony popyt na surowce rolne i generuje produkcję pasz białkowych.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, przerób rzepaku, śruta rzepakowa

Olej rzepakowy strategicznym surowcem dla produkcji biopaliw

Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie przerobiły w pierwszym półroczu 2019 roku łącznie 1,366 mln ton rzepaku, z których wyprodukowano 579 tys. ton oleju surowego oraz 745 tys. ton śruty rzepakowej. W...

"Wiodącym surowcem pozostaje olej rzepakowy, którego wykorzystano na ten cel prawie 870 tys. ton. Z kolei produkcja bioetanolu osiągnęła łącznie ponad 285 tys. m sześc., co umożliwiło efektywne zagospodarowanie m.in. ponad 511 tys. ton ziarna kukurydzy" - czytamy w komunikacie Polskiej Koalicji Biopaliw i Pasz Białkowych.

Jak w nim podkreślono, w przypadku obu rodzajów biokomponentów wyniki produkcyjne krajowych wytwórców stanowią rekordowe pod tym względem osiągnięcia.

W porównaniu do 2018 roku rodzima podaż estrów wzrosła aż o ponad 70 tys. ton, natomiast produkcja bioetanolu zwiększyła się o niemal 30 tys. m sześc.

"Bezpośrednim tego efektem dla rolnictwa jest wzrost zużycia rzepaku o ponad 20 tys. ton oraz ziarna kukurydzy o ponad 60 tys. ton. W przypadku produkcji bioetanolu wzrosło również zużycie destylatów pozyskiwanych z gorzelni rolniczych, z kolei spadł udział melasy (o ponad 25 tys. ton do zaledwie 7,5 tys. ton). W produkcji biodiesla uwagę także zwraca wzrost wykorzystania zużytego oleju posmażalniczego" - podała PKBiPB.

OZE, energia, prąd, udział energii ze źródeł odnawialnych

Energia odnawialna trochę urosła. Biopaliwa rządzą

Wskaźnik udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto wzrósł w skali 2018 roku o 0,26 p.proc. do 11,16 proc. - wynika z wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego. "W warunkach krajowych energia ze...

- Od samego początku podkreślamy rolę biopaliw, jaką odgrywają dla stabilizacji rynków rolnych, co również po części przynajmniej przyświecało ubiegłorocznej nowelizacji ustawy biopaliwowej. Tegoroczna sytuacja jest jednak zupełnie inna, niezwykle trudna i dynamiczna w związku z pandemią koronawirusa, która będzie miała z pewnością przełożenie na ogólny obraz rynku paliw w całym 2020 roku - stwierdził Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Adam Stępień, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju oraz Krajowej Izby Biopaliw podkreślił, że wzrost produkcji biokomponentów w ostatnich latach ma przełożenie na producentów rolnych, tłocznie oleju rzepakowego oraz gorzelnie.
 
- Ale należy również nieco szerzej spojrzeć na to przez pryzmat całej gospodarki. Branża biopaliw w Polsce zapewnia bowiem ponad 41 tysięcy bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy, co jest najwyższym wynikiem w całej Europie. W obecnej sytuacji nie do przecenienia jest także towarzysząca biokomponentom produkcja pasz wysokobiałkowych, tj. śruty rzepakowej i DDGS-u na łącznym poziomie ponad 1,7 mln ton, jak również bezpośrednie zaangażowanie wytwórców bioetanolu w zapewnienie dostaw środków odkażających - zaznaczył Stępień.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama