Gospodarka o obiegu zamkniętym szansą dla wsi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-05-2016,7:50 Aktualizacja: 11-05-2016,8:41
A A A

Polska ma ogromne szanse, aby tereny niezurbanizowane stały się wzorem dla Europy w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym - przekonywał na Pomorzu Zachodnim minister środowiska Jan Szyszko.

Podczas briefingu w Tucznie szef resortu podsumował konferencję pt. "Gospodarka o obiegu zamkniętym szansą na zrównoważony rozwój terenów niezurbanizowanych". Impreza odbywała się w Tucznie i Smolarni (woj. zachodniopomorskie).

produkcja biomasy, Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Daszynie, elektrownia bełchatów

Gminy mogą sporo zarobić na produkcji biomasy

Od kilku lat w Polsce przybywa inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii. Województwo łódzkie nie pozostaje w tyle tego wyścigu. W 2014 roku w Daszynie rozpoczęła się produkcja biomasy dla potrzeb Elektrowni...

Zdaniem Szyszki wdrażanie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym jest szansą przede wszystkim dla terenów wiejskich i niezurbanizowanych. Wyjaśnił, że wynika to z produkcji dużej ilości biomasy przez gospodarkę leśną i rolniczą.

- To można zamienić na energię. Tereny niezurbanizowane mają szanse być samodzielne albo samowystarczalne pod względem zapotrzebowania na energię - wskazał minister.

Na forum Unii Europejskiej trwa dyskusja na temat nowego prawa dotyczącego gospodarki w obiegu zamkniętym. Idea ta zmierza do "zamknięcia obiegu" produktów dzięki zwiększeniu recyklingu, co ma przynieść korzyści środowisku i gospodarce. Przedstawiona przez KE propozycja zakłada m.in. by do 2030 r. 65 proc. odpadów komunalnych podlegało recyklingowi.

Szyszko podkreślił, że na polskiej wsi produkuje się ekologiczną żywność, której oszczędzanie także wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. - Polska wieś posiada niezniszczone gleby biologiczne i jest gotowa, żeby produkować żywność o najwyższej jakości i to żywność o długim okresie użytkowania - mówił Szyszko.
biomasa, import, koncerny energetyczne, polskie stowarzyszenie producentów biomasy, współspalanie, pellet

Biomasa coraz tańsza. Producenci obwiniają koncerny energetyczne

Rosnący import biomasy oraz politykę koncernów energetycznych, które minimalizując koszty zakupu zagrażają bezpieczeństwu wytwórców biomasy i konsumentów skrytykowało w liście otwartym Polskie Stowarzyszenie...

Minister zapowiedział, że po konferencji zostaną sformułowane wnioski w formie dokumentu, który trafi do Komisji Europejskiej i posłuży dyskusji o tworzeniu prawa dot. gospodarki o obiegu zamkniętym. Dodał, że Polska może być liderem w zakresie stanowienia takiego prawa.

W konferencji w Tucznie wzięli udział przedstawiciele resortów środowiska i rozwoju, leśnicy i samorządowcy. Do dyskusji zaproszono także przedstawicieli kilku państw UE, m.in. Austrii, Holandii i Niemiec.

Resort środowiska wskazuje, że sektor prywatny już zaczyna opierać plany rozwoju na koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym, upatrując w tym szansę na zwiększenie konkurencyjności i zmniejszenie kosztów działalności. Według ministerstwa, by można było wdrożyć szerzej ten model, konieczne jest wsparcie dla sektora prywatnego ze strony administracji publicznej.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu