Energia z obornika i gnojówki. Pierwsza taka instalacja na Podkarpaciu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-02-2015,14:05 Aktualizacja: 09-02-2015,14:42
A A A
Energię elektryczną z obornika, gnojówki, kiszonki kukurydzy oraz wysłodków buraczanych produkuje biogazownia uruchomiona w gospodarstwie rolnym Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Odrzechowej k. Sanoka.
 
Inwestycja o mocy 500 kW kosztowała 8,7 mln zł, z czego 3,8 mln zł stanowiło dofinansowanie z Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego, a 3 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 
 
W jej skład wchodzą m.in. zbiorniki fermentacyjne, zbiornik biogazu, silosy na kiszonki oraz budynki techniczne i instalacje towarzyszące.
 
- Od kilku tygodni biogazownia wytwarza energię elektryczną i cieplną w procesie fermentacji beztlenowej z substratów odpadowych z produkcji roślinnej oraz zwierzęcej - powiedział PAP dyrektor zakładu Władysław Brejta. Biogazownia z Odrzechowej produkuje energię elektryczną, mogącą zaspokoić potrzeby dwóch wsi po ok. tysiąc mieszkańców.
 
Powstaje biogaz oraz pozostałość pofermentacyjna. Biogaz jest spalany w silniku kogeneracyjnym, natomiast pozostałość pofermentacyjna używana jako nawóz. Podstawowymi składnikami do pracy biogazowi są obornik, gnojówka, kiszonka kukurydzy oraz wysłodki buraczane.
 
- Jest to pierwsza tego typu instalacja na Podkarpaciu i jedna z nielicznych w kraju. O wsparciu przez nas zadecydował jej innowacyjność oraz interes regionu - podkreślił prezes WFOŚiGW w Rzeszowie Adam Pęzioł.
 
Wyprodukowana w Odrzechowej energia trafia do sieci. Dyrektor zakładu zaznaczył, że o rozpoczęciu przedsięwzięcia zadecydowała m.in. wysokość dofinansowania. Brejta zaznaczył, że gospodarstwo w Odrzechowej zamierza też wykorzystać ciepło powstające przy produkcji biogazu. - Chcemy, żeby wytwarzane przez nas ciepło w przyszłości ogrzewało m.in. miejscowy ośrodek zdrowia i dom kultury - dodał.
 
Zakład doświadczalny w Odrzechowej jest gospodarstwem rolno-hodowlanym. Hoduje się ponad 1300 zwierząt; w tym m.in. 1100 sztuk bydła rasy simentalskiej, 130 koni huculskich oraz 50 kóz karpackich.
Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama