E.ON: pod koniec roku planowane zakończenie budowy biogazowni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
03-07-2024,8:50 Aktualizacja: 03-07-2024,8:51
A A A

Pod koniec tego roku planowane jest zakończenie budowy nieopodal Pułtuska pierwszej biogazowni Grupy E.ON w Polsce - poinformowała we wtorek spółka. Instalacja pozwoli na produkcję około 8 GWh zielonej energii rocznie - dodano.

Grupa E.ON wyjaśniła, że zgodnie z przyjętymi założeniami obiekt o mocy zainstalowanej 1 MWe w wysokosprawnej kogeneracji będzie pracować w trybie ciągłym, czyli 8 tys. 200 godzin w skali roku, przez 15 lat. To ma przełożyć się na produkcję około 8 GWh rocznie. Jak podkreślono, taka wydajność pozwoli na pokrycie zapotrzebowania energetycznego np. małego zakładu przemysłowego.

Cytowany w komunikacie Bartłomiej Asztemborski, kierownik projektu z ramienia E.ON Polska, zapewnia, że prace konstrukcyjno-budowlane "zostały w znacznej mierze zakończone". "Wykonano wszystkie zbiorniki procesowe – zarówno fermentacji, jak i na tzw. poferment. Kolejny etap rozwoju biogazowni będzie związany m.in. z uzbrajaniem jej infrastruktury, a także budową hali przyjęcia substratów" - wskazał.

sawicki, psl, biogazownie, biogaz

Sawicki o braku inwestycji w biogazownie: mamy do czynienia z sabotażem gospodarczym

Miedzy innymi o kwestii inwestycji w biogazownie w Polsce mówił na antenie Radia ZET marszałek senior, były minister rolnictwa, Marek Sawicki (PSL). "Z biogazowniami ja poszedłem i do pani minister (funduszy i polityki regionalnej...

Jak dodano, prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem. Według generalnego wykonawcy, spółki Biowatt, biogazownia ma zostać uruchomiona z pełną sprawnością w grudniu br.

E.ON wyjaśnił, że projekt realizowany jest zgodnie za zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Biogazownia będzie wykorzystywać substraty biomasy rolniczej i odpady. Dodano, że materiał pofermentowy zakład będzie dystrybuował jako nawóz.

Firma podała, że wszystkie procesy będą się odbywać w hermetycznych warunkach, w przykrytych zbiornikach.

Inwestycja prowadzona jest od listopada 2023 roku. W czerwcu br. zamontowany został agregat kogeneracyjny i tzw. trafostacja, która będzie produkować energię elektryczną w biogazowni.

E.ON Polska jest sprzedawcą energii elektrycznej, głównie na terenie Warszawy. Należy do międzynarodowej Grupy E.ON. Grupa obsługuje ok. 48 mln klientów na 15 rynkach w Europie. 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama