Żniwa przyspieszyły, jest urodzaj zbóż

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-08-2020,13:30 Aktualizacja: 18-08-2020,13:34
A A A

Pogoda w ostatnich dniach sprzyja żniwom, zbiory zbóż znacznie przyspieszyły - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. Tegoroczne zbiory zbóż będą wyższe niż przed rokiem, a jakość ziarna jest dobra.

W województwach położonych na południu, zachodzie, i wschodzie kraju, zbiory zbóż zbliżają się już do końca. Nieco mniejsze zaawansowanie żniw tradycyjnie notuje się na północy. Zbiory rzepaku ozimego już się zakończyły. Trwają jeszcze zbiory rzepaku jarego.

pszenica ozima, stanowisko pod pszenicę ozimą, wapnowanie gleby, dobór odmian pszenicy ozimej, IUNG-PIB

Pszenica ozima: jaka gleba taki plon

Aby pszenica ozima wydała wysoki plon ziarna dobrej jakości potrzebuje do uprawy najlepszych gleb. Można ją zasiać na glebach słabszych, ale wówczas należy zwrócić większą uwagę na dobór odmian, a glebę utrzymywać w wysokiej...

"Meldunki żniwne wskazują na wyższe tegoroczne plony zbóż w wielu regionach kraju od tych notowanych przed rokiem. Przewidujemy, że tegorocznego ziarna zbóż w kraju zbierzemy sporo więcej niż przed rokiem" - zaznaczają eksperci. Jak zauważa Izba, w wielu regionach, parametry jakościowe tegorocznej pszenicy są dobre. A znaczna część przyjmowanego ziarna w skupach spełnia wymogi ziarna konsumpcyjnego.

W regionach, gdzie w okresie wegetacji występowały anomalie pogodowe, np. wiosenne przymrozki na południu kraju, z terenu dochodzą jednak informacje o słabym wypełnieniu kłosów. Notowane opady deszczu w końcowej fazie wegetacji na południu i wschodzie kraju lokalnie spowodowały wystąpienie chorób grzybowych ziarna.

Według Izby, wielu rolników zdecydowało się na zmagazynowanie zbóż, gdyż nie są zadowoleni z proponowanych cen oferowanych za ziarno. Jednak jej zdaniem, "rolnicy powinni być bardziej skłonni do sprzedaży ziarna już w drugiej połowie września", gdyż zaczną się przygotowania do zbiorów kukurydzy na ziarno oraz będą potrzebowali środków na jesienne prace polowe.

plony pszenicy, grad obniżył plony, technologia uprawy pszenicy, zbiór pszenicy w Sahryniu

Grad obniżył plony pszenicy

Plony pszenicy ozimej w gospodarstwie w Sahryniu (gmina Werbkowice), w którym prowadzone są doświadczenia z aplikacją dolistną krzemu wyniosły w tym roku zaledwie 6 t z 1 ha. To o 40 proc. mniej niż zakładano.   Główną przyczyną...

W połowie ubiegłego tygodnia przetwórcy i firmy skupowe proponowali za pszenicę konsumpcyjną (z dostawą w żniwa) - 650-720 zł/t; pszenicę paszową 630-700 zł/t; kukurydzę 800-880 zł/t (zbiór 2019); żyto konsumpcyjne 470-540 zł/t; żyto paszowe  430-500 zł/t; jęczmień paszowy 550-620 zł/t; pszenżyto 560-620 zł/t; owies paszowy 460-540 zł/t. Za rzepak oferowano 1540 -1640 zł/t.

W lipcu eksport zbóż ogółem drogą morską z kraju wyniósł jedynie 17,5 tys. ton wobec 210 tys. ton wywiezionych w czerwcu oraz 48 tys. ton w lipcu 2019 roku. Z tej wielkości, w lipcu wywóz pszenicy wyniósł ponad 2,5 tys. ton, żyta 0,5 tys. ton, a kukurydzy 14,5 tys. ton. Nie eksportowano rzepaku.

Większy eksport pszenicy drogą morską wystąpi w sierpniu, kiedy w portach ładowanych będzie kilka dużych statków. Łącznie w całym miesiącu wywiezionych może być ponad 150 tys. ton pszenicy przez porty.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj