Ziarna ma być więcej, mimo mniejszej powierzchni upraw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-08-2022,13:00 Aktualizacja: 08-08-2022,10:36
A A A

Tegoroczne plony zbóż ozimych i jarych mogą być wyższe, niż w roku ubiegłym, co pozwoli na uzyskanie dobrych zbiorów pomimo zmniejszenia powierzchni uprawy zbóż podstawowych - mówi Marcin Wroński, wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

KOWR poinformował za Głównym Urzędem Statystycznym, że powierzchnia uprawy zbóż podstawowych z mieszankami w 2022 r. jest o około 7 proc. mniejsza od ubiegłorocznej i wynosi 5,9 mln ha, w tym pszenicy ponad 2,5 mln ha.

żniwa, zbiory zbóż, plonowanie zbóż, Jerzy Pośpiech, ŚODR w Modliszewicach

To mogą być udane żniwa. Pogoda oszczędziła uprawy w regionie

Anomalii pogodowych było znacznie mniej niż w latach poprzednich. To mogą być udane żniwa - powiedział Jerzy Pośpiech, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. - Patrząc na stan upraw żniwa mogą być udane, nie ma...

Plony oceniono na poziomie o 6 proc. wyższym, niż w roku ubiegłym - największym stopniu w przypadku żyta (9 proc. r/r), pszenżyta jarego (7 proc.) oraz pszenicy jarej i pszenżyta ozimego (po 5 proc.). O 4 proc. "na plusie" oszacowane zostały również plony rzepaku.

Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi (bez kukurydzy, gryki i prosa) mogą wynieść 26,6 mln ton (- 1 proc.). Produkcja pszenicy osiągnie rekordowy poziom - 13 mln ton (+8 proc.). Mniejsze od ubiegłorocznych będą zbiory niektórych zbóż, w tym m.in. żyta (5 proc.) i jęczmienia (7 proc.).

- Tegoroczne plony zbóż ozimych i jarych mogą być wyższe niż w roku ubiegłym, co pozwoli na uzyskanie dobrych zbiorów pomimo zmniejszenia powierzchni uprawy zbóż podstawowych. Ostateczne wyniki będą w znacznym stopniu uzależnione od panujących warunków pogodowych w najbliższych dniach sierpnia - wskazał Wroński.

Zwrócił uwagę, że tegoroczne żniwa w większości województw przebiegają przeważnie bez istotnych utrudnień i na obecnym etapie należy ocenić je jako zaawansowane.

skup ziarna, Elewarr, Krajowa Grupa Spożywcza, Henryk Kowalczyk

Wiemy, ile Elewarr proponuje za tonę pszenicy

Co najmniej 1400 zł za tonę pszenicy proponuje Elewarr na ścianie wschodniej, a na północy kraju to ponad 1500 zł za tonę - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Polityk w Programie 1 Polskiego Radia odniósł się do...

- Jednak ostatni weekend lipca przyniósł intensywne opady deszczu na południu, w centrum oraz na północy kraju, wstrzymując na dzień, dwa prace i zwiększając obawy o jakość ziarna. Słoneczna pogoda w pierwszych dniach sierpnia pozwoliła na intensyfikację prac żniwnych - zauważył wiceszef KOWR.

KOWR wyjaśnił, że postęp prac polowych jest zróżnicowany regionalnie. Im dalej na północ kraju, tym zaawansowanie zbiorów jest mniejsze.

- Z posiadanych informacji wynika, że jakość i parametry ziarna w obecnym sezonie są określane przez rolników jako dobre i bardzo dobre. Również w przypadku rzepaku ziarno na ogół charakteryzuje się prawidłową wilgotnością i dobrym poziomem zaolejenia - wskazał ekspert.

Podmioty skupujące są przygotowane i zainteresowane skupem ziarna, jednak dostawy z tegorocznych zbiorów są niewielkie. - Tylko część rolników decyduje się na sprzedaż zebranego zboża, a pozostali magazynują ziarno w oczekiwaniu na korzystniejsze ceny - podsumował Marcin Wroński.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu