Zboża obrodziły. Gorzej z jakością ziarna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-01-2015,14:50 Aktualizacja: 16-01-2015,13:36
A A A
Według szacunków Strategie Grains, tegoroczna produkcja zbożowa UE wyniosła 323,2 mln ton. Pod dostatkiem jest przede wszystkim pszenicy miękkiej (są jednak problemy z jakością ziarna) oraz kukurydzy.
 
Biorąc pod uwagę wysoką podaż zbóż na światowym rynku, powinno to prowadzić do utrwalania się niskich cen wraz ze zwiększającą się dostępnością ziarna z nowych zbiorów - informuje FAMMU/FAPA. 
 
W swoim raporcie SG tegoroczną produkcję pszenicy miękkiej w Unii oszacowała na 147,7 mln ton. To o blisko 7 mln ton więcej w porównaniu z prognozami z początku sezonu i o 9,1 proc. powyżej ubiegłorocznego wyniku. 
 
Już w drugiej połowie lipca ub.r. pojawiły się jednak pierwsze obawy o jakość ziarna w związku z ulewnymi opadami deszczu, odnotowanymi latem w niektórych krajach UE. Najgorzej jest pod tym względem we Francji.
 
Produkcja jęczmienia ostatecznie została oszacowana na 60,1 mln ton, czyli o 1 proc. więcej niż w ubiegłym roku. To znacznie więcej niż prognozowano na początku sezonu.
 
W ubiegłym roku Unia odnotowała rekordowe zbiory kukurydzy, które wyniosły aż 73,5 mln ton i były o 14 proc. wyższe niż przed rokiem. A jeszcze w lipcu zakładano, że produkcja wyniesie zaledwie 66,4 mln ton. 
 
Spadły natomiast zbiory żyta - o 12 proc. do 9 mln ton i pszenicy twardej (durum) - o 9 proc. do 7,3 mln ton.
 
Wysokie zbiory zbóż w Unii zbiegły się w czasie z nadspodziewanie wysokimi wynikami globalnej produkcji. Bilans zbóż na świecie w sezonie 2014/15 będzie zatem wyjątkowo "ciężki".
 
Według Międzynarodowej Rady Zbożowej, pod koniec sezonu 2014/15 zapasy zbóż na świecie osiągną 490 mln ton i będą o 25 mln ton większe w porównaniu z zapasami początkowymi.
Poleć
Udostępnij