Zbiory zbóż w Polsce będą rekordowe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-10-2022,10:40 Aktualizacja: 31-10-2022,10:44
A A A

Według najnowszych szacunków GUS krajowe zbiory zbóż ogółem (łącznie z kukurydzą) mogą osiągnąć w 2022 r. rekordowy poziom, bliski 36 mln ton (+4 proc. r/r) - poinformował Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR.

Tegoroczna produkcja zbóż podstawowych z mieszankami ukształtowała się w Polsce na poziomie 27,1 mln ton i była o 0,4 proc. większa niż w ubiegłym roku. Zbiory pszenicy GUS oszacował na rekordowym poziomie blisko 13,5 mln ton (+11 proc.), a pszenżyta - 5,6 mln ton (+2 proc.).

import ziarna z Ukrainy, sejmowa komisja rolnictwa, Henryk Kowalczyk, rynek zbóż

Kowalczyk: import ziarna z Ukrainy nie zakłócił rynku zbóż

Zwiększony import zboża z Ukrainy do Polski po wybuchu wojny nie zakłócił rynku zbóż w Polsce, nie było problemów ze skupem ziarna. Zboża podrożały, ich ceny są powiązane ze stawkami na rynkach światowych - powiedział na...

Szacuje się, że mniejsze od ubiegłorocznych będą natomiast zbiory pozostałych zbóż. Żyta może być zebrane blisko 2,4 mln ton (-5 proc.), a jęczmienia 2,8 mln ton (-6 proc.). Produkcja owsa może obniżyć się o 7 proc., do 1,5 mln ton, a mieszanek zbożowych o około 43 proc. do 1,3 mln ton.

- Tak wysokie zbiory pozwalają Polsce utrzymać pozycję trzeciego producenta zbóż w Unii Europejskiej, Do wzrostu tegorocznej produkcji, mimo mniejszej powierzchni uprawy przyczyniło się wysokie plonowanie, które było możliwe z uwagi na dobrą kondycję roślin po zimie oraz opady deszczu w trzeciej dekadzie maja - powiedział Wroński.

Jego zdaniem, dobre zbiory zbóż w ostatnich latach, to nie tylko zasługa sprzyjających warunków agrometeorologicznych, ale także innych pozytywnych zmian zachodzących w polskim rolnictwie m.in. w wielkości i strukturze gospodarstw rolnych.

- Na wielkość zbiorów ponadto ma wpływ postęp w hodowli i agrotechnice czy też tendencja do coraz powszechniejszego stosowania wysokiej jakości kwalifikowanego materiału siewnego oraz wprowadzania do uprawy bardziej plennych i odpornych odmian - tłumaczył ekspert.

gleba

Szpaki wyrządzają szkody nie tylko w sadach!

W ostatnich tygodniach można zauważyć wzmożone migracje ptaków oraz zbieranie się w większe grupy szykujące się do odlotu na zimę. Nie inaczej jest w przypadku szpaków. Szpaki najczęściej są kojarzone jako "szkodniki" upraw...

W tym roku należy się także spodziewać wysokich zbiorów kukurydzy. Ze względu na wzrost powierzchni zasiewów o 18 proc. do 1,2 mln hektarów ocenia się, że w 2022 r. może zostać zebrane 8,7 mln ton (+16 proc.).

Dobre zbiory zbóż w Polsce umożliwiają zwiększenie wywozu. Polska jest eksporterem netto ziarna zbóż. W okresie lipiec–sierpień wywieziono z kraju rekordową ilość ziarna zbóż - 1,8 mln ton (+84 proc.).

- Należy podkreślić, że wielkość eksportu w analogicznych okresach lat poprzednich na ogół nie przekraczała 1 mln ton. Teraz sprzedawano głównie pszenicę i kukurydzę, których wolumen był blisko 3-krotnie wyższy niż w tym samym okresie przed rokiem - zaznaczył Wroński.

Polska także importuje ziarno. W wymienionych miesiącach sprowadzono 3,5 razy więcej (603 tys. t) zbóż niż w analogicznym okresie 2021 r. Była to przede wszystkim kukurydza, której przywóz wyniósł blisko 466 tys. ton, podczas gdy w latach wcześniejszych nie przekraczał 100 tys. ton.

W ocenie wiceszefa KOWR, na rynku krajowym podaż zbóż do skupu w bieżącym sezonie jest mniejsza niż przed rokiem. Jak mówił, ceny zbóż na giełdach światowych i w Polsce są wyższe niż w latach poprzednich. Wpływ na to miał konflikt zbrojny w Ukrainie oraz zwiększenie nakładów ponoszonych na ich uprawę z uwagi na wzrost cen energii, paliw i nawozów oraz środków ochrony roślin. Po zakończeniu żniw odnotowano sezonowy wzrost cen zbóż.

Zdaniem Wrońskiego, przesłanki rynkowe wskazują, że sytuacja cenowa na rynku zbóż w perspektywie najbliższych miesięcy może być niestabilna.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij