Zabieg T1. Powstrzymaj choroby w zbożach ozimych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
19-03-2021,11:00 Aktualizacja: 19-03-2021,11:55
A A A
Długa i wilgotna jesień stworzyła korzystne warunki do rozwoju wielu chorób grzybowych na zbożach ozimych. Dlatego trzeba dobrze przyjrzeć się plantacjom pod kątem ich występowania, by móc jak najlepiej zadziałać w tzw. zabiegu T1. W tym roku będzie on miał wyjątkowo duże znaczenie. 
 
Pod koniec ubiegłego tygodnia Instytut Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu wydał komunikat odnośnie zaobserwowanych chorób w pszenicy ozimej oraz w jęczmieniu ozimym na terenie województwa wielkopolskiego. 
 
pszenica jara, pole, ludzie, niebo, tabliczka

Rekomendowane odmiany pszenicy jarej 2021

W tym roku do uprawy zaleca się 20 odmian pszenicy jarej. W 15 województwach rekomendowana do siewu jest odmiana Harenda, w 12 - Goplana, w 11 - Atrakcja, a w 10 - Merkawa i Rusałka. Wszystkie odmiany należą do grupy jakościowych odmian...
Uprawy pszenicy były porażone przez sprawcę septoriozy paskowanej liści w ilości do 10% (w zależności od miejscowości) oraz mączniakiem prawdziwym w ilości ok. 10%. W podobnej skali występowanie mączniaka stwierdzono w jęczmieniu ozimym, a oprócz tego pojedyncze przypadki zgorzeli podstawy źdźbła i korzeni, karłowej rdzy jęczmienia (1%), a także skupiska plamistości siatkowej na liściach (ok. 10%). 
 
Wiadomo jednak, że w różnych rejonach kraju, a także na polach mogą występować inne zespoły chorób, co może wynikać nie tylko z przebiegu warunków pogodowych, podatności odmian na daną chorobę, ale także z historii pola. Do najczęściej występujących na liściach pszenicy należą: septorioza paskowana liści, mączniak prawdziwy zbóż i traw, brunatna plamistość liści oraz rdza żółta i brunatna. 
 
Natomiast w uprawie jęczmienia to: mączniak prawdziwy zbóż i traw, plamistość siatkowa, rdza jęczmienia oraz rynchosporioza. 
 
Ale przede wszystkim w tym okresie nie można zapominać o chorobach podstawy źdźbła, jak łamliwość źdźbła, czy fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła, których rozwój można zahamować właściwie tylko w zabiegu T1. 
 
prowadzenie łanu pszenicy ozimej wiosną, nawożenie pszenicy ozimej wiosną, ocena kondycji pszenicy wiosną,

Prowadzenie łanu pszenicy ozimej wiosną

Zimą rośliny narażone są na działanie wielu czynników, które powodują ich uszkodzenie, a nawet zamieranie. Na przedwiośniu znajdują się w silnym stresie, dlatego wiosenną agrotechnikę należy tak układać, aby mogły jak najszybciej się...
Mówiąc o zabiegu T1 w pszenicy mamy na myśli oprysk wykonywany w fazie od początku strzelania w źdźbło do fazy pierwszego lub niekiedy drugiego kolanka (BBCH 30-32).  
 
Zaleca się, by przed podjęciem decyzji o wykonaniu oprysku posłużyć się progami ekonomicznej szkodliwości dla danego patogena. Można je znaleźć w metodykach integrowanej ochrony roślin przygotowanych przez IOR-PIB dla poszczególnych gatunków roślin rolniczych. 
 
Przykładowo w pszenicy: 
 
- dla septoriozy paskowanej liści to 30-50% liści z pierwszymi objawami porażenia lub 1% liści z owocnikami (w fazie krzewienia), 
- dla mączniaka prawdziwego zbóż i traw - 50-70% roślin z pierwszymi objawami porażenia (pojedyncze, białe skupienia struktur grzyba), 
- rdza brunatna pszenicy oraz brunatna plamistość liści zbóż i traw - 10-15% porażonych roślin z pierwszymi objawami porażenia. 
 
jęczmień ozimy, kłosy, rośliny

Najlepsze odmiany jęczmienia ozimego 2020. Cz. 1

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych opublikował wstępne wyniki plonowania odmian jęczmienia ozimego w badaniach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. Plon wzorca na przeciętnym poziomie agrotechniki wyniósł 90,5 dt/ha,...
A więc po pierwsze lustracja plantacji, określenie z jakimi chorobami i w jakim natężeniu mamy do czynienia. Jest to o tyle istotne, że wrażliwość  poszczególnych sprawców chorób na substancje aktywne różni się, co trzeba brać pod uwagę przy doborze fungicydów.  
 
W walce z septoriozą paskowaną liści sprawdzają się preparaty zawierające substancje z grupy chemicznej SDHI (karboksyamidy), np. fluopyram, fluoksapyrkosad oraz pentiopyrad. Ale jej występowanie ograniczają też triazole oraz strobiluryny, które powinny być wykorzystywane ponadto do walki z rdzami (np. epoksykonazol, azoksystrobina, piraklostrobina, protikonazol, tebukonazol).
 
Do zwalczania mączniaka poleca się m.in. fenpropimorf, fenpropidynę, spiroksaminę, proquinazid, czy metrafenon.  Te dwie ostatnie substancje poradzą sobie także z łamliwością źdźbła zbóż. A oprócz nich także: biksafen, fluopyram, boskalid, prochloraz, cyprodynil, epoksykonazol, tebukonazol, jak i protikonazol. 
 
Warto więc sięgać po preparaty wieloskładnikowe, by zapewnić jak najbardziej kompleksową ochronę plantacji i jednocześnie dobierać substancje o różnych mechanizmach działania, by przeciwdziałać zjawisku uodparniania się patogenów. Na własną odpowiedzialność można też zastosować mieszaninę fungicydów i jeszcze bardziej poszerzyć spektrum zwalczanych chorób. 
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj