W regionie zebrali ponad połowę jęczmienia ozimego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Elżbieta Bielecka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-07-2022,14:10 Aktualizacja: 21-07-2022,14:13
A A A

Zbiory jęczmienia ozimego w województwie są na poziomie 55 proc. - poinformował Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Ziarno jest dorodne w miarę dobrej jakości.

Żniwa w tym regionie wstrzymały ubiegłotygodniowe opady. W powiatach nadmorskich deszcz padał z przerwami jeszcze na początku obecnego tygodnia i nie było tam postępu żniw.

zbiory zbóż w Polsce, zapasy ziarna, Henryk Kowalczyk, pszenica, kukurydza

Zbiory zbóż w Polsce będą niższe niż przed rokiem

W tym roku zbiory zbóż w Polsce mogą wynieść około 32 mln ton i będą niższe niż przed rokiem o 2,5 mln ton - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. - To jest szacunek dlatego, że w zbożu jest to, co już jest. Na myśli mam...

"Wymłacane ziarno jęczmienia ozimego jest w miarę dobrej jakości, dorodne, zawiera niewiele pośladu. Koszony jęczmień ozimy ma gęstość na poziomie 64-67 kg/hl. Są to parametry wyższe niż w ubiegłym roku, gdzie średnia była na poziomie 56-57 kg/hl" - podał ZODR.

Jak wskazano, plony jęczmienia ozimego wahają się od 35 do 80 dt/ha, średnie dla województwa na tym etapie to 50 dt/ha. "Wysokie temperatury na koniec tygodnia spowodują większy postęp zbiorów" - zaznaczyli eksperci.

Zaawansowanie żniw wszystkich zbóż wynosi w Zachodniopomorskiem 4 proc.- to głównie jęczmień ozimy, którego zebrano 55 proc. W powiatach choszczeńskim, gryfińskim i pyrzyckim rozpoczęto też zbiór pszenicy ozimej na 2-4 proc. powierzchni zasiewów.

Zebrano także 1 proc. powierzchni rzepaku w powiatach choszczeńskim, łobeskim, pyrzyckim, stargardzkim i wałeckim, ale należy to traktować "bardziej jako rozpoznanie niż zbiory" - poinformował Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Jakość ziarna jest dobra, a zaolejenie wynosi 45 proc.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj