Uwaga na toksyczne sklerocja na życie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
03-07-2020,14:50 Aktualizacja: 03-07-2020,15:07
A A A
Na plantacjach żyta, w fazie dojrzałości woskowej (BBCH8-85), można spotkać rośliny z objawami porażenia przez sporysz - informuje IOR-PIB w Poznaniu. Jest to bardzo groźna choroba z uwagi na wysoką toksyczność jej sklerocjów. Zawierają one ponad 30 groźnych alkaloidów. 
 
Aktualne poziomy progowe to 0,1% zawartości wagowej sklerocjów lub fragmentów sklerocjów w ziarnie przeznaczonym do karmienia zwierząt i 0,05% w ziarnie przeznaczonym do konsumpcji przez ludzi. 
 
W najbliższym czasie wartości progowe zawartości sklerocji sporyszu w ziarnie żyta mają zostać radykalnie obniżone. Z uwagi na termin pojawiania się objawów choroby (dojrzewanie ziarniaków), stosowanie chemicznych środków ochrony roślin jest mocno ograniczone, a często niemożliwe. 
 
Tak więc bardzo ważnym aspektem w uprawie żyta jest dobór odpowiednich, odpornych odmian. Zdecydowanie wyższą odporność na porażenie sporyszem wykazują odmiany populacyjne oraz odmiany hybrydowe wyposażone w specjalne geny warunkujące wytwarzanie dużej ilości pyłku. 
 
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement