Bądź czujny w upał. Ostatnie statystyki przerażają

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak|redakcja@agropolska.pl
06-08-2015,10:45 Aktualizacja: 06-08-2015,11:04
A A A

Gigantyczna fala upałów spowodowała, że o pożar podczas żniw nie jest trudno. Niewielka iskra z kombajnu czy ciągnika w wysuszonym łanie zbóż może spowodować olbrzymie szkody.

Jak podaje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej tylko 5 sierpnia br. wybuchły 852 pożary, z czego 395 dotyczyło upraw. Dzień wcześniej (4 sierpnia) było jeszcze gorzej, gdyż pożarów było 969, w tym aż 474 objęły uprawy. Od 1 czerwca do 4 sierpnia w całym kraju strażacy gasili 27563 pożary, z czego 6560 dotyczyło właśnie upraw. Płoną głównie łany zbóż, słoma i ścierniska.

Zbieraj suche ziarno. Inaczej będziesz miał kłopoty

Wspaniała pogoda spowodowała, że duże żniwa nabrały rozpędu. Niestety, część rolników nie patrząc na korzystne prognozy pogody nadmiernie się pospieszyła i zebrała ziarno niezbyt suche. Z moich obserwacji na Zamojszczyźnie wynika, że...

Pamiętam, że w 1986 r., będąc uczniem Technikum Rolniczego w Turkowicach, odbyłem praktykę jako kombajnista niedaleko Seelow w NRD. Żelazną zasadą było solidne przeprowadzenie codziennego przeglądu kombajnu. W każdej kabinie, oprócz sprawnej gaśnicy, znajdowała się także duża bańka z wodą. Niestety, pod koniec kampanii żniwnej sprzęt gaśniczy przydał się naszej polskiej brygadzie dwa razy. Pamiętam także, że codziennie przypominano nam, że w razie pożaru trzeba się przede wszystkim starać wyjechać kombajnem z łanu, aby ograniczyć skalę pożaru. Zastanawiam się, ilu rolników, pracujących kombajnami u nas wie, jak zachować się podczas pożaru na polu?     

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement