Zbiory warzyw wyższe niż przed rokiem. Ceny spadają

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-11-2016,11:45 Aktualizacja: 14-11-2016,12:25
A A A

Z najnowszych danych ministerstwa rolnictwa wynika, że w tym roku wyższe będą zbiory kapusty białej, cebuli, marchwi i ziemniaków. Ma to wpływ na ceny, które są niższe - nawet trzykrotnie - niż przed rokiem.

Według ostatnich danych resortu rolnictwa w październiku za kilogram kapusty białej płacono średnio 0,28 zł, czyli o 63 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu i aż trzykrotnie poniżej stawek sprzed roku.

warzywa, owoce, przechowywanie warzyw, porady, przechowywanie owoców

Jak i gdzie najlepiej przechowywać owoce i warzywa?

Świeże owoce i warzywa z działki lub przydomowego ogródka zimą? To jak najbardziej możliwe. Istnieje wiele sposobów przechowywania jedzenia, tak by możliwie jak najdłużej zachowało ono smak i wartości odżywcze. ...

Tak duże obniżki cen wynikają przede wszystkim ze znacznego wzrostu produkcji tego warzywa w Polsce. Według szacunków GUS zbiory były o ponad 17 proc. większe niż w 2015 r. i wyniosły ponad 1 mln ton - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.  

Przeciętna cena cebuli w minionym miesiącu wyniosła 0,41 zł/kg, czyli była o 30 proc. niższa w stosunku do września i o ponad połowę niż przed rokiem. Spadek stawek na rynku krajowym spowodowany był m.in. zwiększoną podażą. Według oczekiwań GUS tegoroczna produkcja tego warzywa będzie o 15 proc. wyższa niż przed rokiem i szacowana jest na 630 tys. ton.

Dodatkowo ujemnie na ceny cebuli wpływają prognozy większych zbiorów u czołowych producentów w UE - w Hiszpanii, Niemczech, czy Holandii. Mniejszy jest zatem popyt importowy ze strony tych krajów. W pierwszych ośmiu miesiącach br. wyeksportowaliśmy blisko 100 tys. t tego warzywa, czyli o 14 proc. mniej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Kilogram marchwi skupowano średnio po 0,53 zł/kg - to o 54 proc. mniej niż w październiku poprzedniego roku i o 8 proc. poniżej stawek z września. W tym przypadku jest to również wynik wyższych zbiorów ocenianych na 786 tys. t (+16 proc. r/r).

Według danych MRiRW kilogram ziemniaków wart był w minionym miesiącu 0,31 zł, czyli o 23 proc. mniej niż we wrześniu i o 43 proc. niż przed rokiem.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj