Copy LinkXFacebookShare

Susza rolnicza nie ustępuję. Straty w uprawach będą rekordowe

Susza rolnicza nie ustępuję, rośnie wręcz liczba gmin i powierzchnia upraw z suszą – poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

W ocenie IUNG nadal występuje duży deficyt wody, sprawiający, że susza notowana jest wśród wszystkich czternastu monitorowanych grup i gatunków roślin.

"W szóstym okresie raportowania, tj. od 11 maja do 10 lipca 2018 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski" – napisano.

Aktualnie susza rolnicza występuje w Polsce wśród wszystkich czternastu monitorowanych upraw.

"Występujące warunki pogodowe w monitorowanym okresie spowodowały dalsze zwiększenie niedoborów wody dla wielu grup i gatunków roślin uprawnych. Nadal występujący duży deficyt wody sprawił, że susza notowana jest wśród wszystkich czternastu monitorowanych grup i gatunków roślin. Ostatnio występujące warunki pogodowe spowodowały, że w obecnie monitorowanym sześciodekadowym okresie w uprawach: rzepaku i rzepiku, chmielu, ziemniaka, buraka cukrowego oraz kukurydzy na ziarno i kiszonkę wzrosła powierzchnia, jak i liczba gmin z suszą" – napisano.

Według IUNG bardzo duże zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród zbóż jarych.

Na terenie Polski suszę notowano w 11 województwach, 1.198 gminach, tj. w 48,35 proc. gmin kraju na powierzchni 29,87 proc. gruntów ornych.

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policjanci odzyskali skradziony ciągnik. Dwie osoby staną przed sądem

Hodowla

Choroba niebieskiego języka. Aż 28 nowych ognisk!