Słodyszek rzepakowy w rzepaku jarym

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Krzysztof Panasiewicz I redakcja@agropolska.pl
23-05-2016,7:15 Aktualizacja: 23-05-2016,7:19
A A A

Rzepak ozimy znajduje się obecnie w pełni kwitnienia, tymczasem rzepak jary wchodzi właśnie w fazę zielonego pąka. Zaczyna mu zagrażać słodyszek rzepakowy.

W ostatnich kilku dniach szybkość wzrostu roślin rzepaku jarego znacznie wzrosła, głównie za sprawą temperatury przekraczającej w ciągu dnia 20˚C.

Na chwilę obecną nie można także narzekać na niedobór wody, ani jej nadmiar. Od początku maja do dnia dzisiejszego dla mojego gospodarstwa spadło 36,5 mm.

W ubiegłym tygodniu wykonałem dokarmianie dolistne rzepaku jarego mocznikiem w ilości 10 kg/ha oraz Cukrovitem Borowym (20,8% B) w dawce 3,5 kg/ha.

rzepak jary, chwasty, plantacja, Brodzica

Zabiegi herbicydowe i nawożenie w rzepaku jarym

Niestety, w tym roku udział upraw jarych w strukturze zasiewów jest w wielu gospodarstwach większy niż zazwyczaj, co zawdzięczamy często słabemu przezimowaniu form ozimych. Dlatego też w tym roku w moim gospodarstwie zasiane jest ...

Niestety, dobre warunki pogodowe sprzyjają także nalotom szkodników, głównie słodyszka rzepakowego, który zaczął już uszkadzać pąki kwiatowe, nawet te jeszcze schowane w liściach.

Ze względu na późniejszy termin kwitnienia rzepak jary jest bardziej narażony na atak szkodników, które zlatują się z plantacji rzepaku ozimego.

Dlatego w tym tygodniu prawdopodobnie będzie konieczne wykonanie oprysku insektycydowego.

Przed zabiegiem należy upewnić się, czy środek, który zamierzamy wykorzystać posiada rejestrację do stosowania w rzepaku jarym. Jako, że jest to uprawa  o raczej niewielkim znaczeniu gospodarczym w Polsce, paleta zalecanych insektycydów jest ograniczona.

Tym samym lista możliwych do wyboru substancji aktywnych zredukowana jest praktycznie do tylko trzech: deltametryny (grupa perytroidów), chloropiryfosu (grupa fosfoorganicznych) i tiachloprydu (grupa neonikotynoidów).

buraki cukrowe, rośliny, plantacja, Sahryń

Badanie stanu odżywienia roślin

Potrzeby dokarmiania dolistnego można określić na podstawie zawartości składników mineralnych w materiale roślinnym. Analizy takie wykonują Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze. Każdy z gatunków roślin charakteryzuje się krytyczną fazą...

Należy liczyć się z tym, że prawdopodobnie konieczne będzie jeszcze przynajmniej jednokrotne wykonanie oprysku insektycydowego przeciwko szkodnikom łuszczynowym.

Niewykluczone, że jeśli presja szkodników będzie wysoka, trzeba będzie dodatkowo powtórzyć zabieg na luźny pąk.

***

Krzysztof Panasiewicz, absolwent SGGW w Warszawie na kierunku rolnictwo. Prowadzi gospodarstwo o powierzchni około 200 ha w miejscowości Brodzica (gmina Hrubieszów), uprawia pszenicę, rzepak, burak cukrowy i soję.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu