Rzepak w państwowej strategii. To szansa dla producentów?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-03-2021,12:35 Aktualizacja: 18-03-2021,12:38
A A A

To dobra wiadomość dla producentów rzepaku, którzy dostarczają surowiec do krajowych tłoczni oleju, ponieważ około 2/3 jego krajowej produkcji trafia do rodzimych estrowni - podkreśla Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Chodzi o rolę, jaką przypisano w krajowej strategii energetycznej biokomponentom i biopaliwom ciekłym w odniesieniu do konieczności ograniczenia emisyjności i zmniejszenia uzależnienia od importu surowców energetycznych.

mikroelementy, nawożenie rzepaku mikroelementami, niedobór boru, mangan, nawozy dolistne, chelaty

Mikroelementy ważne dla rzepaku

Rzepak do prawidłowego rozwoju wymaga nie tylko kompleksu makrolementów, ale także mikroelementów, z których najważniejszymi są bor i mangan. Nie należy zapominać jednak także o żelazie, miedzi oraz cynku.    Pierwsze...

W opublikowanej w Monitorze Polskim z 10 marca Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku można przeczytać m.in., że "najbardziej rozwiniętą częścią rynku paliw alternatywnych są biokomponenty w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych", a ich znaczenie jest tym szczególniejsze, że są to odnawialne źródła energii, co powinno służyć transformacji energetycznej kraju.

Jednym z celów szczegółowych ma być "Rozwój rynku produktów naftowych i paliw alternatywnych, w tym biokomponentów i elektromobilności", w ramach którego przewidziano m.in. "maksymalizację wykorzystania konwencjonalnych biokomponentów wytwarzanych z surowców spożywczych i paszowych, dodawanych do paliw ciekłych (konsekwentna polityka blendingu paliw E5/E10 oraz B7/B10), pozwalającą wykorzystać istniejący krajowy potencjał surowcowy oraz produkcyjny estrów metylowych i bioetanolu".

- Z dużą satysfakcją przyjmujemy fakt, że w tak ważnym dokumencie o strategicznym znaczeniu dla państwa, jakim jest Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku, znalazła się kwestia kontynuacji dotychczasowych założeń związanych z realizacją NCW z wykorzystaniem krajowego potencjału rolnictwa - zaznacza Juliusz Młodecki.

areał rzepaku, przezimowanie rzepaku, kondycja rzepaku ozimego, chowacze w rzepaku, Juliusz Młodecki, ochrona rzepaku

Jak przezimował rzepak w kraju?

Jak wskazuje w rozmowie z nami Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych w skali kraju rzepak dobrze przezimował, a zdecydowana większość rolników zdążyła już zasilić go pierwszą dawką...

Jak precyzuje Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw i Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju, maksymalizacja blendingu biokomponentów w paliwach normatywnych, co ma w konsekwencji doprowadzić do wdrożenia w Polsce standardu E10 w benzynach, ale również zwiększenia do 10 proc. udziału estrów w oleju napędowym w ramach implementacji normy jakościowej B10, to jedna z najprostszych ścieżek realizacji celów klimatyczno-energetycznych w transporcie, jakie zdefiniowano już konkretnie na 2030 rok.

- Skoro taki zapis znalazł się w PEP 2040 oczekujemy, że odpowiednie regulacje implementacyjne konsekwentnie będą również zmierzać w tym kierunku. Paliwa ciekłe jeszcze przez dziesiątki lat będą podstawą systemu transportowego w UE i musimy zadbać o to, aby były jak najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. A temu właśnie służy wprost dodatek zrównoważonych biokomponentów - wskazał Stępień.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu