Idzie ocieplenie. Monitoruj chowacze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
23-03-2021,12:35 Aktualizacja: 23-03-2021,12:55
A A A
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, który przypadał w ostatnią niedzielę wcale nie przyniósł wiosennej aury. Jednak w tym tygodniu według zapowiedzi synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB w Warszawie będzie następowało stopniowe ocieplenie, które odczujemy zwłaszcza w drugiej połowie tygodnia. 
 
W czwartek na południowym-zachodzie termometry mają pokazać nawet 14oC, a w piątek na zachodzie do 17oC. Cieplej zrobi się również na północnym-wschodzie, tam ok. 10oC. Co ważne, w tym czasie, dodatnie temperatury w całym kraju mają panować również w nocy (od 1 do 6oC). 
 
chowacze w rzepaku, chowacz brukwiaczek, chowacz czterozębny, żółte naczynia, monitoring chowaczy, zwalczanie chowaczy

Jak poradzić sobie z chowaczami wiosną?

Chowacze łodygowe mogą pojawiać się na plantacjach rzepaku już po kilku cieplejszych dniach. O ich nasileniu decydują przede wszystkim warunki pogodowe, więc już od bardzo wczesnej wiosny należy je monitorować za pomocą żółtych naczyń....
 
Takie warunki będą sprzyjały pobudzeniu do życia owadów, m.in. szkodników rzepaku, do których zalicza się chowacze łodygowe. Największe znaczenie w tym okresie ma chowacz brukwiaczek oraz chowacz czterozębny. Aktywność tego pierwszego przyhamowały występujące w ostatnim czasie chłody, w tym nocne przymrozki. 
 
A więc teraz ponownie trzeba zintensyfikować monitoring rzepaku, np. przy pomocy żółtych naczyń, by określić presję szkodników i odpowiednio szybko zareagować. Ponieważ najistotniejsze jest to, by zabieg wykonać zanim samica chowacza złoży jaja do wnętrza rośliny.  
 
Dla przypomnienia, próg ekonomicznej szkodliwości dla chowacza brukwiaczka, to 10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu kolejnych trzech dni lub 2-4 chrząszcze na 25 roślinach. Natomiast dla chowacza czterozębnego, to 20 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu trzech dni lub 6 chrząszczy na 25 roślinach. 
 
Jak je odróżnić? Chowacz czterozębny posiada charakterystyczną białą plamkę na grzbiecie, której nie ma chowacz brukwiaczek. Chowacz czterozębny pojawia się na plantacjach, gdy temperatura powietrza wzrośnie do ok. 15oC. 
 
  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu