Coraz więcej chętnych do uprawy konopi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Katarzyna Bańcer PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-01-2018,11:30 Aktualizacja: 22-01-2018,11:48
A A A

Ok. 6,3 tys. ha upraw konopi włóknistych i 175 ha upraw niskomorfinowego maku, pojawi się w tym roku w województwie świętokrzyskim. Zarząd województwa przyjął projekt uchwały, która określa powierzchnię przeznaczoną pod ich uprawę.

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach poinformowało, że w myśl zapisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, sejmik po zasięgnięciu opinii ministrów zdrowia i rolnictwa określa w drodze uchwały ogólną powierzchnię i miejsca przeznaczone pod uprawy maku niskomorfinowego i konopi włóknistych.  

uprawa konopi, uprawa lnu, rośliny włókniste, rafał bogucki, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich

Polskie konopie podbijają USA

Sytuacja na polskim rynku lnu, konopi i chmielu na przestrzeni ostatnich 40 lat to temat wymagający głębokich analiz i wyciągnięcia wniosków. To czas dwóch pokoleń rolników, a więc znaczących przemian w kraju - przekonuje Jacek...

W województwie świętokrzyskim uprawę maku niskomorfinowego zgłosiły 23 gminy, na powierzchni 175 ha. Produkcja jest przeznaczona na cele spożywcze i potrzeby nasiennictwa. Z kolei uprawa konopi włóknistych planowana jest na terenie wszystkich 102 gmin na areale 6 tys. 380 ha. Najwięcej upraw ma być prowadzonych w gminach Staszów (220 ha), Szydłów (170 ha) i Morawica (130 ha).

Uprawy są przeznaczone na reprodukcję materiału siewnego oraz na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, a także przemysłu materiałów budowlanych.

W ostatnich latach w regionie było o wiele mniej chętnych do uprawiania konopi włóknistych i w 2016 r. uprawy zajmowały 260 ha. Jak ocenił w rozmowie z PAP Sławomir Neugebauer, szef Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego rolnicy odpowiedzieli na zapotrzebowania rynku.

mak, Zamojszczyzna

Niecałe 250 ha maku w województwie lubelskim

Dokładnie 246,15 ha – tyle wynosi powierzchnia ogólna przeznaczona pod uprawy maku niskomorfinowego na obszarze województwa lubelskiego w roku 2017. Jest to wynik uchwały nr XXIX/406/2017 Sejmiku Województwa Lubelskiego z...

Dyrektor tłumaczył, że powrócił trend na wykorzystanie oleju konopnego, produkowanego obecnie przez kilka firm w regionie czy słomy konopnej. - Jest używana w budownictwie, w przemyśle celulozowym, produkuje się z niej materace - opisywał Neugebauer.

Jak wynika z informacji przekazanych przez samorząd województwa świętokrzyskiego, w regionie funkcjonują trzy firmy zajmujące się kontraktacją i skupem maku. Z kolei tegoroczna kontraktacja i skup konopi włóknistych będzie prowadzona przez 11 przedsiębiorstw z różnych regionów Polski.

Podmioty skupujące, włodarze gmin, jak również rolnicy oraz firmy prowadzące gospodarstwa rolne, uprawiające mak niskomorfinowy lub konopie włókniste, są zobowiązani w zakresie tej działalności do przestrzegania przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement