Ceny rzepaku w górę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
29-07-2021,13:45 Aktualizacja: 29-07-2021,14:23
A A A
W porównaniu do wczorajszego dnia, zakłady przetwórcze oraz firmy pośredniczące w skupie rzepaku podniosły ceny oferowane za rzepak. 
 
Od początku lipca Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych (KZPRiRB) publikuje dzienne ceny skupu rzepaku w zakładach przetwórczych oraz w firmach pośredniczących. 
 
rzepak, przyczepa, kombajn, Sahryń

Rzepak trudniej przetrzymać niż zboże

Aby bezpiecznie przechować nasiona rzepaku potrzeba trzech rzeczy: wiedzy i doświadczenia rolnika oraz odpowiedniego wyposażenia technicznego gospodarstwa. Jeśli czegoś brakuje, to efekty mogą być różne. Przechowywanie nasion rzepaku jest...
Z przesłanej dzisiaj informacji wynika, że zakłady przetwórcze oferują aktualnie za rzepak od 2200 do 2430 zł/t netto, a niektóre w dostawie na wrzesień lub październik do 2450 zł/t netto. Natomiast pośrednicy od 2300 do 2420 zł/t netto. Podane ceny są zasadniczo za standardowy rzepak technologiczny- wilgotność 9 proc., zanieczyszczenia 2 proc., zaolejenie 40 proc. 
 
W stosunku do publikowanych wczoraj cen, w wielu zakładach przetwórczych nastąpił wzrost o 20 do nawet 60 zł/t, a u pośredników o 30 do 70 zł/t netto.  
 
Podwyżki pozwoliły w znacznej mierze odrobić spadki cen jakie miały miejsce w ostatnich dniach. Trzeba jednak podkreślić, że nie były one bardzo znaczące, co tylko potwierdza korzystny układ czynników kształtujących ceny rzepaku.  
 
Tegoroczne ceny rzepaku utrzymują się na znacznie wyższym poziomie w porównaniu do ubiegłorocznych cen. 
 
29 lipca 2020 r. ceny rzepaku w zakładach przetwórczych kształtowały się między 1580 a 1680 zł/t netto. Natomiast w firmach pośredniczących między 1600 a 1680 zł/t netto. 
 
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
Poleć
Udostępnij