Zanim wysiejesz buraki cukrowe sprawdź jakimi środkami pryskany był przedplon

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2021,15:40 Aktualizacja: 09-03-2021,16:12
A A A
Koncern Südzucker przypomina plantatorom, by przed podjęciem decyzji o wyborze działki do uprawy buraków cukrowych lub ewentualnie myśląc o działce pod zasiewy buraków w przyszłym roku zwrócić uwagę na stosowane na niej herbicydy do odchwaszczania upraw.
 
Burak cukrowy jest rośliną, która jest bardzo wrażliwa na pozostałości niektórych substancji aktywnych wykorzystywanych w herbicydach stosowanych do ochrony zbóż. Dlatego należy dokładnie przeczytać etykietę takich środków zwracając szczególnie uwagę na następujące informacje:
 
kampania cukrownicza 2020/2021, podsumowanie kampanii cukrowniczej, skup korzeni buraka cukrowego, ZPC

Przerób buraków zakończony. Ile wyprodukowano cukru?

W sezonie 2020/2021 producenci cukru skupili więcej korzeni buraka cukrowego, ale wyprodukowali z nich nieco mniej surowca w porównaniu do poprzedniej kampanii - wynika z dokonanego przez Związek Producentów Cukru podsumowania. ...
 
- zalecana dawka,
- termin stosowania,
- czas rozkładu substancji aktywnej, 
- czy jest zapis o szkodliwym działaniu na roślinę następczą (buraka cukrowego).
 
Buraki cukrowe są wrażliwe na substancje z grupy sulfonylomoczników. Duża ilość opadów deszczu w drugiej połowie 2020 r. oraz zdecydowanie większa ilość śniegu w porównaniu do lat wcześniejszych powinny pozytywnie działać na szybszy rozkład i przemieszczenie w glebie pozostałości substancji aktywnych - wskazuje Südzucker. 
 
Pamiętajmy, że w przypadku pozostawienia rozdrobnionej słomy należy ją dokładnie wymieszać z glebą. Takie działanie przyśpieszy rozkład substancji aktywnych, które mogą pozostać w źdźbłach słomy - dodaje koncern. 
 
Podaje przy tym wykaz herbicydów z informacją o możliwości, braku możliwości lub obarczeniu pewnym ryzykiem uprawy buraka rok po zastosowaniu danego preparatu oraz dwa lata po jego zastosowaniu. Wykaz dostępny jest pod linkiem. 
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu